Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 lipca 2017

List prezydenta na XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Organizatorzy i Uczestnicy

                                                                                  XVII Światowego Festiwalu

                                                                                  Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

                                                                                  w Rzeszowie

 

 

Drodzy Rodacy, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na koncert galowy z okazji zakończenia XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Bardzo się cieszę, że tak licznie zgromadzili się Państwo na barwnym rzeszowskim triennale, którego historia liczy już 48 lat. Dziękuję za to, że kontynuują Państwo piękne tradycje tej ogromnie zasłużonej imprezy. Gorąco gratuluję sukcesu jej organizatorom – Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”, władzom miasta Rzeszowa oraz Marszałkowi Województwa Podkarpackiego – i życzę, by Festiwal nadal się rozwijał.

 

Nade wszystko jednak chcę złożyć wyrazy uznania i wdzięczności artystom wszystkich zespołów, które przyjechały tutaj z czterech kontynentów, by wziąć udział w obecnej edycji Festiwalu. Dziękuję za Państwa fascynację polską kulturą narodową i zainteresowanie rodzimymi zwyczajami. Dziękuję za troskę o upowszechnianie ich znajomości wśród Polaków za granicą. Dziękuję za to, że w ten atrakcyjny sposób przybliżają Państwo rodakom, którzy mieszkają z dala od kraju, nasze wspaniałe polskie dziedzictwo i tożsamość oraz umacniają Państwo więzi z Ojczyzną przodków.

 

Uważam za sprawę olbrzymiej wagi, by Polacy na całym świecie mieli mocne poczucie, że tworzą wspólnotę, zjednoczoną wokół wartości patriotycznych i zorientowaną na wspólne cele. Chciałbym, aby niezależnie od tego, gdzie żyjemy, łączyły nas bliskie więzi, oparte zarówno na uczuciach sentymentach, jak też na jasnej świadomości, że w realiach „globalnej wioski” wyzwania współczesności dotyczą zawsze wszystkich. Polacy w Polsce i Polonia w innych krajach podejmują podobne wyzwania i zmagają się z podobnymi problemami. Dlatego tak ważne i cenne jest utrzymywanie między nami bliskich, serdecznych kontaktów, gotowość do dzielenia się doświadczeniami i wzajemnego wspierania.

 

Jestem przekonany, że takie wydarzenia, jak Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, przyczyniają się do budowania tej ogólnoświatowej polskiej wspólnoty. Życzę Państwu, aby czas spędzony razem w stolicy Podkarpacia umocnił więzi łączące Polaków z zagranicy z krajem przodków. Niech radosna zabawa owocuje nowymi trwałymi znajomościami i inspiruje Państwa do dalszego pielęgnowania narodowej tożsamości wśród rodaków na wszystkich kontynentach.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu