przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 5 sierpnia 2017

List prezydenta odczytany podczas uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli

Uczestnicy

Uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli

Pomnik Ofiar Rzezi Woli

W Warszawie

 

Czcigodni Kombatanci, Powstańcy Warszawscy!

Szanowni Członkowie Władz Państwowych!

Szanowni Przedstawiciele Samorządu Warszawy!

Szanowni Mieszkańcy Warszawy!

 

Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego Adolf Hitler wydał rozkaz: każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy. Wojska niemieckie oraz oddziały ich sojuszników przystąpiły do eksterminacji ponadmilionowego miasta. Apogeum tej zbrodniczej akcji był mord dziesiątków tysięcy mieszkańców Woli. Tragedia, którą porównać można jedynie z męczeństwem ofiar niemieckich obozów zagłady. Od kul, granatów i bagnetów, od płomieni, dymu i walących się budynków umierały całe rodziny, całe sąsiedzkie wspólnoty – mężczyźni, kobiety, dzieci, osoby starsze, ranni, chorzy i niepełnosprawni. Wykorzystani uprzednio jako zakładnicy i żywe tarcze, ginęli podczas masowych rozstrzeliwań. Konali od upału i pragnienia w drodze do obozów przesiedleńczych. Nie ma słów, które w pełni oddają grozę tamtych wydarzeń. Nie ma słów dostatecznego potępienia dla katów Woli.

 

Podczas Powstania Warszawskiego nasz naród poniósł stratę, której nie sposób ocenić, ani wynagrodzić. Zginął kwiat stołecznej młodzieży, tysiące bohaterskich żołnierzy polskiego podziemia i ponad sto pięćdziesiąt tysięcy osób cywilnych. Ich tragiczna śmierć to wielkie, nieusuwalne brzemię winy ciążące na tych, którzy Warszawę zniewolili i unicestwili. Zagładzie ludności stolicy towarzyszył też ogrom zniszczeń w obszarze dóbr kultury, dzieł sztuki, zabytków piśmiennictwa i architektury. Zakłady przemysłowe, rozwiniętą na owe czasy infrastrukturę miejską, szpitale, szkoły i uczelnie wyższe obrócono w ruinę. Wartość tych strat również trudno obliczyć, choć z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego taki szacunek sporządzono. Odbudowę najważniejszych historycznych zabudowań i pomników stolicy – okupiono tytanicznym wysiłkiem i wyrzeczeniami całego narodu.

 

Hekatomba Powstańców i zagłada dziesiątków tysięcy warszawiaków wciąż pozostają bolesną raną polskiej duszy, Ufamy, że czas zdoła ją uleczyć. Naszej historii nie możemy zmienić, ale możemy i musimy wyciągnąć z niej wnioski. Z obowiązkiem pamięci o bohaterstwie i męczeństwie Polaków podczas II wojny światowej wiąże się inny obowiązek. Powinniśmy budować państwo, które będzie naszym bezpiecznym i trwałym schronieniem, gwarantem naszych praw, przestrzenią wolności. Krajem, w którym prawość i patriotyzm, inwencja i praca, solidarność i służba będą sprawiedliwie nagradzane. Niech Pomnik Ofiar Rzezi Woli oraz warszawski Skwer Pamięci, otoczone nowoczesnymi biurowcami i budynkami mieszkalnymi, będą symbolem nowej Polski. Obrazem państwa, które czerpiąc siły ze swojej historii i tradycji, suwerennie buduje swoją dobrą przyszłość.

 

Cześć Bohaterom Powstania Warszawskiego!

Wieczna Pamięć zgładzonym mieszkańcom Woli!

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.