przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 29 sierpnia 2017

List prezydenta z okazji obchodów 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 75. rocznicy Wielkiej Szpery

                                                                       Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

                                                                       73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

                                                                       i 75. rocznicy Wielkiej Szpery

w Łodzi

 

Panie i Panowie!

 

Spotykają się Państwo dzisiaj w miejscu, które było świadkiem Zagłady społeczności żydowskiej Łodzi i regionu łódzkiego oraz Wielkopolski, a także Żydów z Austrii, Czech, Holandii, Luksemburga i Niemiec oraz Sinti i Romów z Austrii i Węgier. Tędy przeszła większość spośród dwustu tysięcy ofiar getta Litzmannstadt. Na stację Radegast przyjeżdżały transporty z ludźmi przesiedlanymi do łódzkiej dzielnicy zamkniętej i odjeżdżały stąd do Chełmna nad Nerem, Oświęcimia i innych niemieckich ośrodków zagłady.

 

Gdyby te mury mogły opowiedzieć o tym, co widziały, trudno byłoby nam znieść ciężar tragedii, bólu, strachu i śmierci, zadanych naszym bliźnim przez hitlerowską III Rzeszę. Ale mury milczą i w obliczu tego, co się tutaj wydarzyło, również i my ważymy każde słowo. Bo wiemy, że musimy pamiętać, nie wolno nam zapomnieć, ale też zdajemy sobie sprawę, że tego ogromu cierpień mowa ludzka nie jest w stanie oddać. W ciszy pochylamy więc głowy w hołdzie dla wszystkich zamordowanych i ze względu na pamięć o nich ośmielamy się mówić o ich losie, aby podobny ludobójczy zamysł nigdy więcej nie mógł powrócić.

 

Holocaust był zbrodnią wyjątkową, która w zamierzeniu jego niemieckich architektów miała pochłonąć cały naród żydowski. Nazistowska nienawiść rasowa nie prowadziła jednak tylko prosto do eksterminacji, lecz w swoim okrucieństwie chciała najpierw wykorzystać ofiary dla własnych potrzeb. Tutaj, w getcie Litzmannstadt, drugim największym w Europie, ten przerażający zamysł zrealizowano najkonsekwentniej, dlatego istniało ono najdłużej. Zwłaszcza po Wielkiej Szperze getto stało się wielką fabryką, w której w zamian za głodowe racje żywności bezwzględnie wyzyskiwano zmuszonych do niewolniczej pracy osadzonych. Trudno pojąć, jak straszny fanatyzm musiał kierować oprawcami, którzy kontynuowali swój proceder przez niemal cały okres okupacji, aż do sierpnia 1944 roku.

 

Dla nas, Polaków, zbrodnia Holocaustu ma wymiar szczególny. Niemcy zajęli zbrojnie nasz kraj, odebrali nam państwo, wolność i ludzkie prawa, a wreszcie przynieśli tu swój przemysł śmierci. Na ziemi Polin, która przez tysiąc lat była gościnnym, bezpiecznym domem dla Żydów, przybywających tu z całej Europy, hitlerowscy najeźdźcy ograbili, eksploatowali i zgładzili żydowskich obywateli Rzeczypospolitej. Dlatego na naszym narodzie spoczywa powinność strzeżenia prawdy o tym, co wydarzyło się tutaj pod okupacją niemiecką. Nie wolno nam dopuścić do jej zniekształcenia ani zapomnienia. Musimy pielęgnować pamięć o ofiarach i nieść ją światu, tak jak już podczas II wojny światowej robili to Jan Karski, Witold Pilecki i inni wybitni przedstawiciele Polski Podziemnej.

 

Dlatego jako Prezydent Rzeczypospolitej, łącząc się dzisiaj z Państwem, oddaję cześć ofiarom getta Litzmannstadt. I chcę zapewnić, że nasze suwerenne państwo i cały naród polski zawsze będą pamiętać o wszystkich naszych współobywatelach Żydach, zamordowanych i zmarłych wskutek niemieckich prześladowań. Cześć ich pamięci!

 

 

Z wyrazami szacunku

 

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.