Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 września 2017

List Prezydenta z okazji obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej - Malbork, Szymankowo,Tczew

Uczestnicy i Organizatorzy

obchodów 78. rocznicy wybuchu

II wojny światowej

Malbork, Szymankowo, Tczew

 

 

Szanowni Państwo!

 

Data 1 września 1939 roku na zawsze pozostaje wielkim, wstrząsającym symbolem w polskiej oraz powszechnej historii. Napaść hitlerowskich Niemiec na Rzeczpospolitą otworzyła tragedię II wojny światowej. Wojny, która na całym globie pochłonęła ponad 60 milionów ludzkich istnień. Wojny, podczas której zginęło sześć milionów polskich obywateli: poległych na frontach, zabitych w bombardowaniach, zgładzonych przez niemieckiego okupanta. Razem z Państwem pochylam głowę przed Ich bohaterstwem i męczeństwem.

 

My, Polacy, którzy staliśmy się pierwszym celem agresji i jako pierwsi chwyciliśmy za broń w obronie fundamentalnych wartości wolnego świata, mamy szczególne prawo i obowiązek, aby przywołując datę 1 września 1939 roku pielęgnować pamięć o ofiarach niemieckiego barbarzyństwa oraz nawoływać do czujności przed złem. Dziękuję wszystkim organizatorom i uczestnikom połączonych uroczystości w Malborku, Szymankowie i Tczewie za Państwa patriotyczne, konkretne zaangażowanie w działania służące tym doniosłym celom.

 

Obrona tczewskich mostów to jedno z wydarzeń, które wyznaczają początek II wojny światowej. To tutaj, podobnie jak na Westerplatte, Polacy udowodnili męstwem i determinacją, że nie ustąpią przed wrogą przemocą. Ze względu na strategiczne znaczenie mostów w Tczewie, niemieckie dowództwo zamierzało przechwycić je za wszelką cenę, uciekając się do haniebnego podstępu. Czujność i odwaga polskich kolejarzy i celników oraz nieugięta postawa polskich żołnierzy z 2 Batalionu Strzelców całkowicie pokrzyżowały te plany. Polska obrona w pełni wywiązała się z powierzonych zadań – co oznaczało nasz istotny sukces i dotkliwą porażkę agresora. W zbrodniczym odwecie hitlerowcy jeszcze tego samego dnia rozstrzelali w Szymankowie kilkunastu polskich kolejarzy i celników wraz z rodzinami.

 

Jako jedni z pierwszych, otwierają oni długi poczet ofiar polskiej martyrologii czasów wojny. Jestem pełen uznania, że tak pieczołowicie pielęgnują Państwo pamięć o naszych rodakach, dając piękne świadectwo, że są Państwo godnymi dziedzicami ich patriotycznego przesłania.

 

Wojna to straszliwa tragedia. Musimy uczynić wszystko, aby nigdy się już nie powtórzyła, aby nasze granice były bezpieczne, aby w Europie i na świecie panował trwały pokój. Trzeba jednak pamiętać, że nic bardziej nie ośmiela zła jak słabość i ustępliwość. Polska lekcja historii jest ważna dla całego świata. Niezłomnie stawiliśmy czoła totalitaryzmowi, od pierwszego do ostatniego dnia wojny byliśmy po właściwej stronie, walcząc na wielu frontach. Polskie męstwo i ofiarność to wybitny wkład w obronę wolności na świecie. To powód do narodowej dumy i część naszej tożsamości. Zawsze będziemy o tym pamiętać, przekazując to wielkie dziejowe doświadczenie kolejnym pokoleniom. Dziękuję Państwu za zaangażowanie w tym ważnym dziele. Razem z Państwem składam hołd obrońcom mostów tczewskich, bohaterom września 1939 roku i wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, którzy stali się ofiarami wojennej tragedii.

 

Cześć Ich pamięci!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu