przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 26 sierpnia 2017

List Prezydenta RP do uczestników XX Ogólnopolskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych

Uczestnicy i Organizatorzy

XX Ogólnopolskich Igrzysk

Ludowych Zespołów Sportowych

w Spale

 

 

Szanowny Panie Przewodniczący!

Szanowni Państwo!

 

Sport niesie w sobie wiele wartości, ale chyba najcenniejszą z nich jest łączenie ludzi. Ogólnopolskie Igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych od lat są tego znakomitym przykładem. Jestem pełen uznania dla rozmachu tego przedsięwzięcia oraz roli, jaką odgrywają Igrzyska w rozwijaniu kultury fizycznej w naszym kraju, budowaniu międzyludzkiej wspólnoty i integrowaniu lokalnych środowisk. To największe w Polsce spotkanie sportowców – amatorów, reprezentujących wiele dyscyplin i wiele społeczności.

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników i organizatorów Igrzysk oraz zgromadzoną publiczność. Tegoroczne zawody będą miały szczególny charakter. Są to bowiem Igrzyska
już dwudzieste, a więc jubileuszowe.

 

Pamiętamy przy tym, że tradycja tego rodzaju sportowych spotkań, skupiających środowiska wiejskie, jest o wiele dłuższa i sięga wczesnych lat powojennych. Także miejsce, w którym odbywa się tegoroczna rywalizacja, jest wyjątkowe. Centralny Ośrodek Sportu w Spale, zawdzięczający swoje początki jeszcze prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, to symbol sukcesów polskich olimpijczyków, zwłaszcza lekkoatletów, którzy właśnie tutaj przygotowywali się do zdobywania najwyższych trofeów i bicia rekordów. Jestem przekonany, że te okoliczności będą dla Państwa szczególną inspiracją, by podczas Igrzysk dać z siebie jak najwięcej i zabrać stąd jak najlepsze wspomnienia.

 

Środowiska wiejskie mają ogromne zasługi w rozwoju polskiego sportu. Nie tylko poprzez wyławianie młodych talentów i wychowanie wielu gwiazd – takich jak absolwent szkoły rolniczej Ryszard Podlas, który uwieńczył sukces naszej „srebrnej” sztafety na 400 metrów na olimpiadzie w Montrealu czy też mistrzowie paraolimpijscy.

 

Równie istotną wartością, od lat pielęgnowaną przez Ludowe Zespoły Sportowe, jest promowanie kultury fizycznej na wsi i stworzenie wspaniałego ruchu społecznego, którego uczestnikami stały się setki tysięcy osób. Wiem, że zawodnicy, trenerzy i działacze, obecni na tych Igrzyskach, reprezentują całą ogromną rodzinę miłośników sportu mieszkających na wsi.

 

Chcę złożyć na Państwa ręce wyrazy wielkiego uznania i serdeczne podziękowanie za dorobek tej rodziny. Rzeczpospolita jest Państwu bardzo wdzięczna.

 

Proszę przyjąć najlepsze życzenia sukcesów w sportowej rywalizacji, a także pięknych przyjaźni, które się tutaj często zawiązują i łączą ludzi na długie lata. Wszystkim, którzy będą uczestniczyć w tych zawodach i wszystkim, którzy będą je oglądać, życzę wielkich, pozytywnych emocji i doświadczeń, które Państwa wzbogacą. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej  Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.