Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 9 września 2017

List prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników obchodów 1000. rocznicy obrony Niemczy

 

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów 1000. rocznicy obrony Niemczy

 

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Miasta i Gminy Niemcza!

Drodzy Mieszkańcy i Goście uroczystości!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na obchodach 1000. rocznicy obrony Niemczy. Bardzo się cieszę, że pielęgnują Państwo pamięć o tym wydarzeniu, które było ogromnie ważne dla dziejów naszej Ojczyzny. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym świętują Państwo ten czcigodny jubileusz. Jestem bowiem przekonany, że uroczystości te będą atrakcyjną lekcją historii, która niesie aktualne po dziś dzień przesłanie.

 

Dając skuteczny odpór oblegającym gród wojskom cesarza niemieckiego Henryka II, młode państwo polskie umocniło swoje panowanie na ziemiach nad Odrą. Przecież zaledwie pół wieku wcześniej książę Mieszko wprowadził nasz kraj na arenę dziejów Europy, a nasz naród – do rodziny ludów chrześcijańskich.

 

A już jego syn, Bolesław Chrobry – zarówno poprzez mądrą politykę dyplomatyczną, zwieńczoną zjazdem gnieźnieńskim, jak też dzięki potędze oręża – dowiódł niezbicie, że Polska jest silnym, aktywnym i pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty, a my, Polacy, pragniemy budować z innymi państwami relacje oparte na zasadach równości i wzajemnego szacunku.

 

Uważam, że to przesłanie również dzisiaj zachowuje pełną aktualność. Dlatego raz jeszcze dziękując Państwu za aktywny udział w obchodach 1000-lecia walk o Niemczę, z serca życzę, aby wydarzenia rocznicowe napełniły Państwa słuszną dumą z narodowej historii.

 

Niechaj ten jubileusz umocni miłość Ojczyzny i gotowość do służenia Rzeczypospolitej codzienną dobrą, rzetelną pracą, z czego słynie społeczność Dolnego Śląska. Niech będzie znakiem czci dla zasług naszych przodków i inspiracją dla nas, współczesnych.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu