Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 9 września 2017

List z okazji 800-lecia nadania praw miejskich Lwówkowi Śląskiemu

Uczestnicy i Organizatorzy

koncertu z okazji

800-lecia nadania praw miejskich

Lwówkowi Śląskiemu

 

 

Szanowna Pani Burmistrz!

Drodzy Mieszkańcy Lwówka i Goście uroczystości!

Szanowni Państwo!

 

Wybrzmiewający codziennie w południe nad lwóweckim rynkiem hejnał, grany z wieży pięknego zabytkowego ratusza, w tym roku oznajmia okoliczność szczególną – wspaniały jubileusz jednego z najstarszych miast na Dolnym Śląsku. Z uzasadniona dumą świętują Państwo 800-lecie nadania Lwówkowi Śląskiemu praw miejskich przez piastowskiego księcia Henryka I Brodatego.

 

Przez wieki kolejne pokolenia tworzyły dorobek i bogatą historię tego miejsca. Dziś z tej dziejowej skarbnicy czerpią Państwo motywacje i siły do podejmowania wyzwań współczesności.

 

Jubileuszowe uroczystości to także sposobność do zwrócenia uwagi Polaków na Państwa małą ojczyznę. Zarówno tutejsze zabytki, jak i samo położenie miasta na Pogórzu Sudeckim, w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru sprawiają, że Lwówek jest chętnie odwiedzany przez z turystów z kraju, jak też z zagranicy. Warto zauważyć, jak umiejętnie miasto korzysta ze skarbów tej ziemi.

Wystarczy choćby wspomnieć o organizowanym od dwudziestu lat Lwóweckim Lecie Agatowym, które ciesząc się opinią największej mineralogicznej imprezy w Polsce, a jednocześnie międzynarodową renomą, przyciąga tutaj wielu gości.

 

Jedną z historycznych atrakcji pozostaje natomiast Browar Lwówek ze swoimi naturalnymi procesami warzenia piwa oraz Muzeum Browarnictwa – rzemiosła związanego z narodzinami Państwa miasta.

 

Ufam, że Lwówek Śląski, miasto o tak długich i ciekawych dziejach, będzie nadal inspirował wszystkich chcących dbać o jego rozwój, a potencjał miejscowości będzie coraz lepiej wykorzystywany.

 

Życzę władzom i mieszkańcom miasta, by jako wspólnota lokalna mogli Państwo z sukcesem realizować swoje aspiracje i ambitne plany – dla dobrej przyszłości Państwa, tych ziem i całej Rzeczypospolitej. Niech kolejne lata będą czasem pomyślnym i przyniosą wiele powodów do dumy i satysfakcji. Raz jeszcze gratuluję pięknego jubileuszu i serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu