przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 10 września 2017

List Prezydenta RP z okazji 80. rocznicy powstania COP

Uczestnicy i Organizatorzy

Uroczystej Gali

z okazji 80. rocznicy powstania

Centralnego Okręgu Przemysłowego
w Stalowej Woli

 

Szanowna Pani Wojewodo!

Szanowny Panie Marszałku

Szanowny Panie Prezydencie!

Szanowni Państwo!

 

Świętujemy jubileusz, który napełnia patriotyczną dumą każdego Polaka. Centralny Okręg Przemysłowy to jedno z największych przedsięwzięć gospodarczych odrodzonej Rzeczypospolitej i jeden z najbardziej ambitnych projektów ekonomicznych w naszej historii. Z tego wspaniałego sukcesu czerpiemy dzisiaj lekcję dla polskiej przyszłości.

 

Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego stanowiła zadanie bardzo wymagające. Jednak realizacja tej śmiałej inicjatywy wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego przyniosła młodemu państwu ogromne korzyści. Wiedziano już wówczas, że Polsce potrzeba zrównoważenia rozwoju, troski nie tylko o największe centra, ale o cały kraj.

 

COP stał się odpowiedzią na najważniejsze ówczesne  wyzwania – uprzemysłowienia kraju, gospodarczego scalenia ziem do niedawna jeszcze rozdartych zaborami, budowy własnego potencjału obronnego i przezwyciężenia skutków światowego kryzysu ekonomicznego.

 

Imponuje zaangażowanie, z jakim przystąpiono do tego wielkiego dzieła. Wzbudza podziw sprawne zgromadzenie ogromnego rodzimego kapitału, wykorzystanie polskiej myśli technicznej i zbudowanie od podstaw licznych obiektów nowoczesnej infrastruktury i zakładów przemysłowych, w których znalazło zatrudnienie blisko sto tysięcy polskich obywateli. W ciągu zaledwie paru lat Rzeczpospolita dokonała wielkiego skoku gospodarczego.

 

Dziś, u progu stulecia odzyskania naszej niepodległości, idea budowy COP przemawia do nas w sposób szczególnie inspirujący. Jest wzorem, jak budować silne państwo i sprawną gospodarkę opartą na rodzimych zasobach, jak tworzyć warunki dla inwestycji i rozwoju ekonomicznego. Przykładem, jak umacniać zdolności obronne i bezpieczeństwo Ojczyzny, jak tworzyć nowe miejsca pracy i dbać o pomyślny byt Polaków. Dokonania związane z COP to wspaniały wyraz polskiej woli samostanowienia i zbudowanej na trwałych podstawach podmiotowości.

 

Potencjał, który zaczął być tworzony 80 lat temu, do dzisiaj stanowi ogromny atut naszej gospodarki. Mieszkańcy Stalowej Woli mogą być dumni ze swojej tradycji i współczesności. Zarówno Huta Stalowa Wola, jak i zakłady lotnicze w Mielcu mają wielkie zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu. Tutaj również, dzięki odwadze i stanowczości pracowników Huty oraz mieszkańców miasta i regionu, ukształtowana została droga do wolnej Polski.

 

Składam wyrazy uznania, szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy tworzyli tu i nadal tworzą historię osiągnięć naszego narodu. Cieszę się, że w ramach obchodów 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego odbywa się w Stalowej Woli, mieście – symbolu COP – konferencja naukowa poświęcona innowacyjności polskiej gospodarki. To wyzwanie, od którego zależy nasza przyszłość.

 

Gratuluję Państwu pięknego jubileuszu i życzę kolejnych znakomitych sukcesów. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników tych ważnych dla całej Polski uroczystości.

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.