przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 23 października 2015

List prezydenta z okazji ślubowania uczniów pierwszego rocznika klas mundurowych w Wołominie

Uczestnicy uroczystego ślubowania

                                                                                                                  uczniów pierwszego rocznika klas mundurowych

Szkół Stowarzyszenia

„Płocki Uniwersytet Ludowy im. Wincentego Witosa”

w Wołominie

 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Przesyłam pozdrowienia wszystkim Państwu zgromadzonym dzisiaj w Wołominie na uroczystym ślubowaniu uczniów pierwszego rocznika klas mundurowych. Serdeczne słowa kieruję do społeczności szkół Stowarzyszenia „Płocki Uniwersytet Ludowy im. Wincentego Witosa” – do Dyrekcji, Pedagogów, Rad Rodziców i wszystkich Uczniów szkół w Płocku, Gostyninie, Kutnie, Ciechanowie, Lipnie, Sierpcu i Wołominie.

 

Szkoła średnia jest ważnym etapem w życiu młodego człowieka, istotnym krokiem na drodze do dorosłości. Kształcenie w klasach mundurowych – w duchu wartości patriotycznych, historycznych i proobronnych – przyczynia się do integracji młodych ludzi ze społeczeństwem. Kraj jest silny nie tylko bogactwem historii, kultury, nauki, tradycji
czy wielkością gospodarki, lecz także posiadaną przez obywateli wiedzą o bezpieczeństwie. Poszerzanie tej wiedzy świadczy o dbałości o własny rozwój, o zdrowie fizyczne,
o dojrzałość psychiczną i moralną.

 
Szanowni Pedagodzy!
 

Polsce potrzebni są ludzie mądrzy, wykształceni, o szerokich horyzontach, wykorzystujący jak najlepiej swoje możliwości, potrafiący przekuć w praktykę nabytą wiedzę teoretyczną. XXI wiek stawia przed nami wysokie wymagania w dziedzinie bezpieczeństwa. W dobie konsumpcjonizmu i rozchwiania wartości dbanie o rzetelny przekaz patriotyczny i edukację proobronną oraz kształtowanie obywatelskich postaw jest bardzo ważne.

 

Szkoły Płockiego Uniwersytetu Ludowego podążają z duchem czasu i dostosowują zakres kształcenia do wymogów współczesności. Z satysfakcją obserwuję współpracę z jednostkami i instytucjami wojskowymi oraz funkcjonowanie klas o profilu wojskowym. Wierzę, że Państwa doświadczenie nauczycielskie i umiejętności pedagogiczne pomogą zrealizować założenia programowe. Niech Wam, Drodzy Nauczyciele, towarzyszy poczucie satysfakcji z pracy i wdzięczność podopiecznych.

 
Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie – Pierwszoklasiści!
 

Ślubowanie jest szczególnym i symbolicznym momentem dla Waszych szkół i dla Was samych. Składając je, zobowiązujecie się do rzetelnej nauki, poszanowania nauczycieli i godnego reprezentowania szkoły. Wiedza to skarb – zdobywajcie ją, korzystając rozumnie i umiejętnie z możliwości, jakie stwarza obecnie nauka i technika.

 

Żyjemy w państwie wolnym i demokratycznym, ale nie można zapominać, że dzisiejsza wolność Ojczyzny jest mocno zakorzeniona w naszych tradycjach i wartościach.


Dlatego, spoglądając w przyszłość, pielęgnujcie pamięć o chwalebnych wydarzeniach, o wybitnych postaciach naszej historii. Naśladujcie ich odwagę i niezłomność, ale także pracowitość i uczciwość. Także i dziś od naszych wysiłków i postaw zależą przyszłe losy Polski i jej dobry rozwój.

 

Szanowni Państwo!

 

Organizatorom dzisiejszego patriotycznego ślubowania przekazuję wyrazy uznania. Wszystkim Państwu życzę zdrowia, pomyślności, a także niesłabnącego zapału w podejmowanych działaniach. Niech rok szkolny 2015/2016 dobrze zapisze się w historii Szkół Płockiego Uniwersytetu Ludowego, jak również w historii życia uczniów, nauczycieli i rodziców. Raz jeszcze wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.