przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 14 września 2017

Prezydent: Kampinoska nekropolia to dowód przerażającego okrucieństwa hitlerowskiej III Rzeszy

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości patriotyczno-religijnej

na Cmentarzu Mauzoleum w Palmirach

 

Eminencjo, Ekscelencje, Dostojni Goście!

Czcigodni Weterani i Żołnierze Wojska Polskiego!

Mieszkańcy Ziemi Warszawskiej!

Wszyscy Szanowni Zgromadzeni!

 

Spotykają się Państwo dzisiaj na Cmentarzu Mauzoleum w Palmirach, aby oddać cześć przeszło dwóm tysiącom naszych rodaków, zamordowanych przez niemieckich okupantów. Chcę z serca podziękować wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym pamięć o ofiarach popełnionych tu zbrodni trwa i jest przekazywana następnym pokoleniom. Uważam bowiem, że jest naszym, współczesnych Polaków, obowiązkiem pamiętać o tych, którzy za wierność Ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę własnego życia.

 

Kampinoska nekropolia to dowód przerażającego okrucieństwa hitlerowskiej III Rzeszy. Mimo upływu blisko 80 lat to miejsce nadal przypomina o ogromie cierpień, który nam, Polakom, przyniosła totalitarna agresja. Głęboko wierzę, że dopóki nasz naród będzie trwać, dopóty ta tragedia nigdy nie zostanie zapomniana. Ale jednocześnie Palmiry wskazują na najwyższe wartości, które są fundamentem naszej wspólnoty: wolność narodu i suwerenność państwa. Bo przecież ludzie, których doczesne szczątki tutaj spoczywają, poświęcili swoje życie pracy dla dobra wspólnego. A ich niezłomny sprzeciw wobec zniewolenia, za który ponieśli śmierć, był konsekwencją wcześniejszych wyborów i długoletniego zaangażowania w patriotyczny wysiłek całego narodu.

 

Chciałbym, aby zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy zbliża się jubileusz stulecia odzyskania niepodległości, Palmiry i inne miejsca pamięci w całym kraju przypominały nie tylko o martyrologii Polaków podczas II wojny światowej, lecz zarazem o ich życiu i zasługach dla Rzeczypospolitej. Wśród tutaj pochowanych znajdują się wybitni działacze polityczni i społeczni, uczeni, przedsiębiorcy, inżynierowie, dziennikarze, artyści, sportowcy. Wielu z nich służyło w Wojsku Polskim podczas wojen o niepodległość i granice. Każdy w sobie właściwy sposób pracował później na rzecz odrodzonej Ojczyzny. Razem budowali jej siłę, umacniali struktury państwa i gospodarki narodowej, rozsławiali imię Polski poprzez swoją twórczość i osiągnięcia naukowe.

 

Niechaj zatem wiecznie trwa pamięć o ich dokonaniach i poświęceniu, a ich postawa niechaj będzie wzorcem dla kolejnych generacji Polaków. Niech ich przykład inspiruje potomnych do pracy dla dobra całego narodu i umacniania niepodległego, silnego, bezpiecznego państwa. Cześć ich pamięci!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.