przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 19 września 2017

List prezydenta z okazji urodzin Janusza Zaorskiego

Pan

Janusz Zaorski

 

 

 

 

Szanowny Panie – Drogi Jubilacie!

 

Pragnę złożyć Panu serdeczne gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności z okazji jubileuszu 70. rocznicy urodzin. Proszę również przyjąć pełne uznania podziękowanie za Pański wkład w rozwój rodzimej kinematografii oraz za dokonania w roli nauczyciela sztuki reżyserskiej. 

 

Pana kino stanowi ważną przestrzeń dyskusji o polskiej historii, o patriotyzmie wpisanym w ludzki los. W interesujący sposób prowadzi Pan dialog z przeszłością, która w Pańskim ujęciu zawsze nawiązuje do współczesności. Podejmuje Pan znaną z ojczystej tradycji opowieść o polskości, o momentach naszej chwały, ale i słabości, o specyfice „bycia Polakiem”.

 

W Pańskim bogatym dorobku znajdują się również filmy, w których jest Pan wrażliwym obserwatorem obyczajowości, przenikliwym diagnostą naszych codziennych zachowań. Czasem żartobliwie, choć niekiedy z nutą goryczy opowiada Pan o niedoskonałościach, pokusach czy mylnie pojmowanych tęsknotach. Myślę jednak, że niezmiennie stara się Pan zwrócić uwagę na jasną stronę życia, na momenty, w których ludzie doświadczają wewnętrznej przemiany.   

 

W jednym z wywiadów przyznał Pan, że jako odbiorcę nie interesują Pana filmy chłodne, bez duszy. Wydaje się, że tej zasadzie pozostaje Pan wierny także w swojej pracy reżyserskiej i scenopisarskiej, dzięki czemu niemal od półwiecza tworzy Pan kino wyraziste i przekonujące, które w doskonały sposób łączy elementy dramatyczne z komediowymi.

 

Bardzo dziękuję za Pana artystyczną wszechstronność i zaangażowanie na rzecz polskiej kultury.

 

Raz jeszcze przekazuję Panu najlepsze urodzinowe powinszowania, życząc dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

 

Z wyrazami szacunku

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.