przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 23 października 2015

List prezydenta z okazji 70. rocznicy utworzenia Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów
70. rocznicy utworzenia
Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej
we Wrocławiu
 
 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowni Państwo!
 

Rzemieślnik to nie tylko zawód, to także ważna rola w społeczeństwie i sposób na realizację własnych celów życiowych. Bez rzemiosła nie byłoby cywilizacji. Od wieków tradycje rzemieślnicze zawierają w sobie to samo przesłanie: pracowite zaspokajanie ludzkich potrzeb i osiąganie mistrzowskiej biegłości w wykonywanej profesji. Równie istotną wartością jest także społeczna służba, patriotyzm, odpowiedzialność za losy swojej wspólnoty. Powojenna historia polskiego rzemiosła na Dolnym Śląsku jest tego wspaniałym dowodem.

 

Z okazji jubileuszu 70-lecia Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania całemu Państwa środowisku. Z satysfakcją objąłem honorowy patronat nad obchodami tego ważnego święta. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyrażam wielki szacunek dla Państwa dorobku. Dla prezentowanej przez Państwa przedsiębiorczości i kreatywności. Dla wytrwałej pracy, która wymaga nieraz znacznego wysiłku, ale przecież cieszy serce i przynosi piękne efekty. Dla społecznego zaangażowania, dla udziału w ekonomicznym rozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska, dla Państwa zasług wobec całej polskiej gospodarki.

 

Firmy rzemieślnicze to często przedsięwzięcia rodzinne, gdzie tradycje zawodowego mistrzostwa i rzetelnego biznesu dziedziczone są z pokolenia na pokolenie. Cieszę się, że rzemiosło jest licznie reprezentowane w gronie małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawę polskiego systemu gospodarczego. Mają Państwo do odegrania doniosłą rolę w zrównoważonym rozwoju naszego kraju. Państwa działalność nie ma w sobie nic z anachronizmu; przeciwnie, jest odpowiedzią na wyzwania nowoczesności. Firmy rzemieślnicze to miejsca, w których kształtowana jest innowacyjność i dobrze wykorzystywany jest kapitał społeczny. To obszary rozkwitu rodzimego biznesu i umacniania sektora realnego gospodarki. Polska potrzebuje Państwa aktywności i mocnego głosu w debacie na temat najlepszej
strategii ekonomicznej. Liczę na współpracę Państwa środowiska z powołaną przeze mnie Narodową Radą Rozwoju.

 

Rozpoczęli Państwo dzisiejsze uroczystości wspólną modlitwą i spotykają się we wspaniałej Auli Leopoldina. Sądzę więc, że w tym miejscu właściwie wybrzmią inspirujące słowa ze Starego Testamentu, mówiące o rzemieślnikach: Ci wszyscy zaufali swym rękom, każdy z nich jest mądry w swoim zawodzie, bez nich miasto nie będzie zbudowane, a gdzie oni zamieszkają, nie odczuwa się niedostatku. Życzę, aby to przesłanie stale potwierdzało się w Państwa pracy, w pomyślnym bycie Wrocławia i Dolnego Śląska. Życzę Państwu powodzenia w ambitnych planach i aspiracjach.


Raz jeszcze Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.