Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 23 września 2017

List prezydenta z okazji uroczystego koncertu finałowego 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy (Grzegorz Mart / Warszawska Jesień)

Wykonawcy, Organizatorzy i Publiczność

uroczystego koncertu finałowego

60. Międzynarodowego Festiwalu

Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

w Filharmonii Narodowej w Warszawie

 

Szanowni Państwo!

 

Z ogromną przyjemnością przesyłam serdeczne pozdrowienia wykonawcom oraz gościom uroczystego koncertu finałowego 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. To dla mnie satysfakcja, że w roku obchodów „Stulecia awangardy w Polsce” w sposób szczególny możemy docenić wagę tego wyjątkowego festiwalu, dzięki któremu polska muzyka współczesna ukazała swoje największe walory i niepodważalną wielkość. Kolejne edycje „Warszawskiej Jesieni” to zawsze szeroka gama muzycznych propozycji – od klasycznych dokonań muzyki awangardowej po tytuły najnowsze. Bardzo się cieszę, że od sześciu już dekad Polska kojarzy się w świecie jako gospodarz tak znakomitego wydarzenia. Wielka w tym zasługa Związku Kompozytorów Polskich,
za co Państwu z całego serca dziękuję.

 

Festiwal miał być przestrzenią wymiany wiedzy na temat osiągnięć światowej awangardy muzycznej, a jednocześnie miejscem prezentowania i popularyzacji najciekawszych kompozycji polskich autorów. Po latach stalinizmu, ograniczającego inwencję i unifikującego kulturę, nastąpiła erupcja oryginalnych, nowatorskich pomysłów. „Warszawska Jesień” udowodniła, że autentyczna sztuka potrafi upomnieć się o wolność i twórczą niezależność. Już wtedy, w 1956 roku, bardzo wyraźnie zarysowała się odrębność polskiej muzyki, jej ekspresyjność, świeżość i odkrywczość środków wyrazu, dzięki czemu wzbudziła tak żywe zainteresowanie wśród melomanów w kraju i za granicą. Festiwal skutecznie przełamał izolację naszych wybitnych kompozytorów, zainicjował szereg dyskusji nad kształtem polskiej muzyki i upowszechnieniem kultury muzycznej. Tylko raz w historii trwania festiwalu zdarzyło się, że dźwięki zamilkły. Było to w 1982 roku, na znak protestu przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

 

Dziś „Warszawska Jesień” wciąż zachwyca słuchaczy wysokim poziomem artystycznym wykonawców i znakomitym doborem repertuaru. Tadeusz Baird, jeden z twórców „Warszawskiej Jesieni”, powiedział kiedyś: Muzyka jest dla mnie czymś innym lub czymś więcej ponad organizowanie dźwięków w czasie. Myślę, że te słowa znakomicie oddają ducha festiwalu, który niezmiennie pozostaje miejscem prezentacji tak różnych wrażliwości artystycznych, ale przede wszystkim wspaniałą przestrzenią poszukiwań muzycznych i twórczych eksperymentów.

 

Raz jeszcze gratulując pięknego jubileuszu, życzę, aby „Warszawska Jesień” nadal przynosiła wiele radości miłośnikom muzyki i rozsławiała naszą Ojczyznę w świecie. Wszystkim Państwu pragnę życzyć niezapomnianych, poruszających artystycznych wrażeń.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu