przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 27 września 2017

List prezydenta z okazji obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego

Organizatorzy i Uczestnicy centralnych obchodów

Dnia Podziemnego Państwa Polskiego

w Warszawie

 

Czcigodni Weterani!

Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa zgromadzonych na centralnych obchodach Dnia Podziemnego Państwa Polskiego w Warszawie. Wyrazy czci i głębokiego szacunku składam kombatantom Armii Krajowej i cywilnych struktur konspiracji niepodległościowej. Słowa uznania i wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy pielęgnują etos Polski Walczącej i pamięć o naszych narodowych bohaterach. Uważam to za ogromnie cenne i ważne, by Polacy czerpali dumę z heroizmu naszych przodków oraz umacniali się w poczuciu bycia wspólnotą, złączoną przywiązaniem do wolnościowych ideałów.

 

Tajne państwo i podziemne wojsko, stworzone pomimo okupacji naszego kraju przez dwa totalitarne imperia, były fenomenem o skali nieznanej w dziejach Europy. Miliony obywateli Rzeczypospolitej, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą suwerenności, z wielką odwagą i gotowością do poświęceń organizowały różnego rodzaju działalność, którą w normalnych warunkach realizują władze różnych szczebli. Najszerzej znaną emanację Polski Podziemnej stanowiła Armia Krajowa, ale równie istotną rolę odgrywało tajne nauczanie na wszystkich szczeblach szkolnictwa, konspiracyjne sądownictwo, administracja, prasa, opieka społeczna.

 

W tej pracy czerpano z doświadczeń i tradycji Rządu Narodowego i Tajemnego Państwa z okresu powstania styczniowego, ale podziemie lat II wojny światowej miało charakter znacznie powszechniejszy, angażując bez mała cały nasz naród. Nawet terror, eksterminacja i masowe prześladowania nie złamały w Polakach ducha oporu. Patriotyzm i lojalność narodu wobec swojego państwa wyszły zwycięsko z wszystkich prób dziejowych. Kulminacją pięciu lat tego olbrzymiego zbiorowego wysiłku była akcja „Burza”, a zwłaszcza Powstanie Warszawskie, w pierwszych dniach którego ujawniły się struktury konspiracyjne. I chociaż przewaga militarna i brutalne zbrodnie okupantów sprawiły, że zryw naszych rodaków nie przyniósł wolności, to Polska Podziemna pozostawiła potomnym testament, którego przesłanie do dziś zachowuje aktualność.

 

Jestem przekonany, że my, współcześni Polacy, tak jak nasi przodkowie, gorąco miłujemy Ojczyznę i dokładamy wszelkich starań, aby swoją pracą zawodową, badawczą, artystyczną i aktywnością społeczną budować siłę, bezpieczeństwo i pomyślność Rzeczypospolitej. Polskie Państwo Podziemne jest i będzie dla naszego narodu źródłem inspiracji, a postawy działaczy konspiracji i żołnierzy Armii Krajowej wzorcami patriotycznymi, które chcemy przekazywać następnym pokoleniom.

 

Składając dzisiaj hołd ich męstwu i ofiarności, życzę wszystkim nam, Polakom, i naszej Ojczyźnie, aby etos i wartości Polski Walczącej zawsze trwały w naszych umysłach i sercach. Chwała bohaterom Polski Podziemnej! Wieczna pamięć poległym za wolność Ojczyzny!

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.