przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 września 2017

List Prezydenta z okazji Festiwalu 40-lecia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

Organizatorzy i Uczestnicy

Festiwalu 40-lecia

Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych

„Gardzienice”

 

Szanowny Panie Dyrektorze!

Szanowni Państwo!

 

Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” to jedno z najciekawszych zjawisk we współczesnej polskiej kulturze. Mają Państwo już także trwałe miejsce na scenie teatru światowego. Kierunki Państwa poszukiwań – artystycznych, duchowych, filozoficznych – są zaproszeniem do dyskusji nad kondycją człowieka, przestrzenią relacji międzyludzkich i sposobami postrzegania świata.

 

Z okazji jubileuszu czterdziestolecia działalności „Gardzienic” składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania założycielowi i liderowi tego wyjątkowego przedsięwzięcia Panu Włodzimierzowi Staniewskiemu oraz całemu gardzienickiemu Zespołowi. Pragnę przekazać najlepsze pozdrowienia wszystkim, którzy przez cztery dekady tworzyli kolejne „konstelacje” aktorskie; wszystkim, którzy współkształtowali wspaniały dorobek „Gardzienic”. Trudno nie być pod wrażeniem Państwa dokonań, w całym ich bogactwie i różnorodności. Mogą być Państwo dumni ze swego dzieła, które wymyka się wszelkim schematom i jednoznacznym definicjom, poruszając swoją twórczą energią licznych widzów – współuczestników, w Polsce i na świecie.

 

Teatr, może jak żadna ze sztuk, ma szczególną zdolność budowania wspólnoty między artystami a publicznością. Jest to wspólnota żywa, istniejąca między ludźmi, których łączy teatralne „dzianie się” – a jednocześnie wspólnota głęboko zakorzeniona w pokładach kulturowego dziedzictwa. Zwłaszcza teatr w Polsce jest wpisany w kontekst narodowej historii i tradycyjnie kojarzy się z misją społeczną, z etosem polskiej inteligencji.

 

Tradycji i przyszłości teatru w naszym kraju poświęcona była niedawna debata, zorganizowana w Belwederze w ramach spotkań z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Misja Ośrodka „Gardzienice” ma w wielkiej mierze charakter nowatorski, poszukiwawczy, otwierający na niestandardowe formy kontaktu z widzem. A przecież pozostaje ona zarazem skupiona na tej podstawowej, odwiecznej funkcji teatru, jaką jest budowanie konkretnej międzyludzkiej wspólnoty w odwołaniu do kulturowych doświadczeń. Wielką Państwa zasługą jest, że potrafili Państwo znaleźć dla pełnienia tej misji nowe środowiska i nowe inspiracje, czerpiąc zarówno ze skarbnicy kultury polskiej, zwłaszcza wiejskiej, z kulturowych tygli pogranicza, jak i z dziedzictwa kultury światowej, szczególnie antycznej. W imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję Państwu za umiejętność przedstawiania i promowania naszego oryginalnego, niepowtarzalnego dorobku kulturowego jako uniwersalnego, zrozumiałego dla innych i poruszającego przesłania. Tak jest również podczas tego Festiwalu, rozgrywającego się w kręgu znaczeń związanych z obrzędami wesela i godów, podczas którego wspólnie z gośćmi z zagranicy prezentują Państwo wątki z polskiego arcydramatu, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Pragnę serdecznie powitać wszystkich uczestników Festiwalu.

 

Raz jeszcze gratuluję współtwórcom Ośrodka „Gardzienice” pięknego jubileuszu i znakomitych osiągnięć. Życzę Państwu kolejnych artystycznych odkryć i sukcesów, a wszystkim tu zgromadzonym niezapomnianych przeżyć. Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia.

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.