przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 30 września 2017

List prezydenta z okazji IX Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Prezydent RP Andrzej Duda wystosował list do organizatorów i uczestników IX Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. List odczytał uczestniczący w festiwalu w imieniu prezydenta Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

 

Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, uczestniczących w IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Słowa głębokiego szacunku kieruję do przybyłych na galę finałową bohaterów filmów i audycji, prezentowanych podczas gdyńskiej imprezy. Wyrażam uznanie i wdzięczność twórcom dzieł oraz jurorom i organizatorom przeglądu. Dziękuję także za wierną obecność i udział wspaniałej publiczności, która współtworzy niepowtarzalną atmosferę festiwalu. Uważam, że wszyscy razem przyczyniają się Państwo do czegoś niezmiernie ważnego.

 

Przypominając i dokumentując dzieje wolnościowych zmagań Polaków, składają Państwo bowiem hołd należny bohaterom suwerennej Rzeczypospolitej i kształtują naszą zbiorową pamięć o przeszłości. Ale nade wszystko budują Państwo w nas, współczesnych, narodową dumę, ducha patriotycznego i wolę umacniania niepodległej Ojczyzny. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do młodego pokolenia, które wzrastając i przygotowując się do dojrzałego życia, w naturalny sposób poszukuje idei, wartości, wzorców i autorytetów. Od tego, czy je odnajdzie, zależy przyszłość naszego narodu i Ojczyzny. Dlatego z serca dziękuję za to, że dzięki tak licznym znakomitym obrazom i słuchowiskom młodzi Polacy mogą łatwiej dotrzeć do prawdy o dziejach Polski, poznawać autentyczną historię ojczystą i naszych wybitnych bohaterów.

 

W ciągu pół wieku totalitarnego zniewolenia nasz naród na rozmaite sposoby próbował odzyskać suwerenność. Prowadząc regularną wojnę obronną i konspiracyjną działalność samokształceniową, walcząc w partyzantce i powstaniach, uczestnicząc w manifestacjach i strajkach, ratując prześladowanych współobywateli i organizując opór społeczny – na każdym z tych frontów, zbrojnych i pokojowych, Polacy z odwagą, determinacją, poświęceniem i konsekwencją dążyli do wolności. Każdemu z nich – od dzielnych żołnierzy Września aż po działaczy wielkiego ruchu „Solidarności” – zawdzięczamy to, że mamy dzisiaj własne niepodległe państwo. Dlatego jesteśmy im wszystkim winni cześć i pamięć. Jestem jednak przekonany, że najważniejszy, najpiękniejszy wyraz tej czci i pamięci stanowi zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego.

 

Gratulując laureatom wręczanych dzisiaj nagród, chcę życzyć autorom wszystkich filmów i audycji, aby Państwa dzieła stawały się inspiracją do aktywnego udziału w budowaniu silnej, bezpiecznej, sprawiedliwej, wolnej Polski.

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.