przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 30 września 2017

List Prezydenta z okazji Święta Plonów Rejonu Wileńskiego w Pikieliszkach na Litwie

Uczestnicy

Święta Plonów Rejonu Wileńskiego

w Pikieliszkach na Litwie

 

Szanowna Pani Mer!

Czcigodni Kapłani!

Szanowni Rolnicy Wileńszczyzny!

Drodzy Rodacy!

 

W polskiej tradycji zakończenie sezonu prac polowych to okazja, aby wspólnie cieszyć się ze zbiorów oraz by uroczyście podziękować za nie Bogu i ludziom. Wszędzie tam, gdzie mieszkają i pracują polscy rolnicy ten piękny zwyczaj jest zachowywany. Wyjątkowa atmosfera obrzędów dożynkowych, ich bogata symbolika, ludowe stroje, pieśni i dobra zabawa – wszystko to umacnia więzy sąsiedzkie, pomaga zachować tożsamość polskich wspólnot oraz ich zakorzenienie w tysiącletniej kulturze naszego narodu.

 

Znakomitym tego przykładem są niezwykle piękne, pełne rozmachu obchody wrześniowego Święta Plonów Rejonu Wileńskiego w Pikieliszkach. Pragnę gorąco Państwu podziękować za kultywowanie tej tradycji. Za trwanie przy wierze, mowie i zwyczajach ojców. Za troskę o ów skrawek ziemi, na której od pokoleń Państwo gospodarzą. Także w ten sposób więź między Polakami na Litwie oraz naszymi rodakami w kraju i na całym świecie umacnia się, pogłębia, budzi w naszych sercach serdeczne, braterskie uczucia, pozwala coraz lepiej wykorzystać potencjał, jaki drzemie w wielomilionowej społeczności Polaków mieszkających poza granicami Rzeczypospolitej.

 

Jedną z idei, które legły u podstaw integracji europejskiej, jest poszanowanie i ochrona bogatego dziedzictwa historycznego oraz różnorodności kulturalnej naszego kontynentu. Przywiązanie do tego, co określa nas samych, a jednocześnie szacunek i zrozumienie dla tego, co stanowi o tożsamości innych narodów Europy, pozwala nam dostrzegać i rozumieć więcej. Umacnia pokój i przyjaźń między suwerennymi, wolnymi państwami – które bardziej współpracują, niż rywalizują, które nawzajem wspierają swój rozwój.


Wierzę, że społeczność polska na Litwie, zachowująca ojczystą mowę, wartości i tradycje, może być ważnym elementem łączącym oba nasze państwa i narody.

 

Raz jeszcze dziękuję Państwu za obecność tutaj, za wszystko, co czynią Państwo dla pomyślnego rozwoju Wileńszczyzny. Życzę urodzajnych zbiorów w przyszłym roku i najserdeczniej Państwa pozdrawiam. Szczęść Boże! 

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent

Rzeczypospolitej Polskiej

 

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.