przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 7 października 2017

List Prezydenta do uczestników 37. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników na Jasną Górę

Uczestnicy

37. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników

na Jasną Górę

 

 

Ekscelencje Księża Biskupi!

Czcigodni Kapłani!

Szanowni Państwo!

 

Państwa tegoroczne spotkanie w sanktuarium słynącym jako duchowa stolica Polski jest okazją, aby uczcić 60. rocznicę pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników na Jasną Górę. Serdecznie gratuluję tego pięknego jubileuszu.  Upamiętnia on wydarzenie, które miało miejsce w bardzo trudnych okolicznościach. Komunistyczny reżim dążył do zniesienia wszelkiej władzy, hierarchii i zależności poza tymi, które pochodziły od niego lub podlegały jego pełnej kontroli. Propagując tak zwany „ateizm naukowy” chciał też zerwać wszelkie więzi międzyludzkie oparte na wierze. Stawiając opór tej polityce polscy duchowni i wierni świeccy mieli świadomość, jak fałszywy i zgubny w skutkach był światopogląd, który usiłowano im narzucić. Szerokie kręgi polskiej inteligencji katolickiej – w tym prawnicy – zdawały sobie sprawę, że, jak to ujął św. Jan Paweł II, wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.

 

Przybywając co roku na Jasną Górę, wpisują się Państwo w piękną tradycję. Do tego wyjątkowego sanktuarium pielgrzymowali przez wieki monarchowie, mężowie stanu, osoby piastujące ważne funkcje państwowe i społeczne, znakomici uczeni i myśliciele. Dzisiaj są tu Państwo jako ludzie wiary, a jednocześnie jako znawcy zagadnień dotyczących państwa i prawa. Myślę, że jest to ważna i bardzo cenna deklaracja.

 

Jestem przekonany, że w pracy zawodowej i naukowej oraz w działalności społecznej kierują się Państwo sprawdzoną przez wieki i cenioną w Polsce formułą relacji między państwem a Kościołem – opartą na autonomii i niezależności, ale też na wzajemnym szacunku i obopólnej współpracy na rzecz dobra wspólnego. Również dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o aktywny udział w ogólnonarodowej debacie nad kształtem nowej ustawy zasadniczej. Liczę, że podczas poświęconego tej sprawie referendum – a także w poprzedzających je dyskusjach i spotkaniach konsultacyjnych – głos katolickich prawników wybrzmi jasno i dobitnie.

 

Życzę, aby udział w tej szczególnej, jubileuszowej pielgrzymce przyniósł Państwu duchowe umocnienie oraz by pogłębił integrację Państwa środowiska. Przyjmijcie Państwo wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.