Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 października 2017

List prezydenta Andrzeja Dudy z okazji polskiej premiery fimu "Dwie korony"

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystej polskiej premiery

fimu "Dwie korony"

 

Szanowni Państwo!

 

Są historie, które warto opowiedzieć i których warto wysłuchać. Ale są też i takie, które znać po prostu trzeba. Trwające w pamięci pokoleń i niosące ze sobą szczególnie ważne, ponadczasowe przesłanie. Powinny być one przekazywane ciągle na nowo – coraz doskonalszymi, coraz nowocześniejszymi środkami ekspresji, przez pryzmat wrażliwości kolejnych generacji artystów oraz odbiorców ich twórczości.

 

Taką właśnie historią jest życie i dzieło św. Maksymiliana Marii Kolbego – jednej z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących postaci w dziejach ludzkości. Jego dokonania oraz przesłanie wiary i miłości, które nam pozostawił, mają wymiar uniwersalny, poruszający ludzkie serca i umysły. A jednocześnie tak wiele mówią o naszej Ojczyźnie – o kraju, w którym Ojciec Kolbe urodził się i wychował, o ludziach i miejscach, które ukształtowały jego osobowość i religijne skupienie.

 

W biografii św. Maksymiliana znalazł odbicie duch czasów, w których Ojciec żył, a zarazem tysiącletnie dziedzictwo polskości, w której chrześcijaństwo oraz idee wolności i międzyludzkiej solidarności tworzą jedną, harmonijną całość. Kto pragnie ją zrozumieć, kto chce zgłębić jej unikalny charakter, koniecznie powinien zapoznać się z dziełem św. Ojca Maksymiliana – jego pismami, owocami działalności apostolskiej, świadectwami głębokiego życia duchowego oraz okolicznościami jego męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie zagłady.

 

Film pod tytułem „Dwie korony” jest nowym portretem postaci wybitnej, wielowymiarowej, niezwykłej. Człowieka bezbrzeżnej wiary i prawdziwego tytana pracy. Mistyka, duszpasterza
i misjonarza na Dalekim Wschodzie. Twórcy wydawnictwa prasowego i książkowego oraz pioniera nowoczesnych mediów elektronicznych. Gorącego patrioty i wnikliwego komentatora przemian cywilizacyjnych w XX wieku. A nade wszystko – bohatera, który idąc w ślady Nauczyciela z Nazaretu w pełni świadomie i dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować innego człowieka.

 

Wyrażam nadzieję, że fabularno-dokumentalny obraz Pana Michała Kondrata przybliży tę postać szerokim kręgom publiczności w kraju i za granicą. Niech polska premiera tego filmu, mająca miejsce w przeddzień 35. rocznicy kanonizacji Ojca Kolbego, będzie dla Państwa niezapomnianym przeżyciem artystycznym i duchowym. Życząc udanego wieczoru, serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu