Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 13 października 2017

Życzenia dla Jana Kantego Pawluśkiewicza

Pan

Jan Kanty Pawluśkiewicz

 

 

 

 

 

 

Szanowny Panie, Dostojny Jubilacie!

 

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia z okazji Pańskiego jubileuszu 75. urodzin. Pragnę także wyrazić słowa uznania dla Pana imponujących dokonań artystycznych.

 

Dziękuję za Pana działalność kompozytorską, która już od półwiecza wzbogaca polską kulturę o dzieła oryginalne i nowatorskie. Jako współzałożyciel zespołu Anawa tworzył Pan muzykę niepokorną, przełamującą zastane konwencje. Zawsze dbał Pan o to, by wysokiej klasy poezji towarzyszyły dźwięki wzmacniające siłę przekazu. Dzięki temu powstały piękne, niezapomniane utwory, jak subtelna i romantyczna „Niepewność” czy znakomita pieśń „Świecie nasz”, która urzeka nowoczesną harmonią. Wspaniałym przykładem integralności muzyki i słowa jest Pański poemat symfoniczny „Harfy Papuszy”, pełen nostalgii, refleksji i autentycznej wrażliwości. Nie sposób też nie wspomnieć o Pana osiągnięciach w dziedzinie muzyki pisanej z myślą o teatrze i kinie. Wszyscy mamy w pamięci sceny filmowe, które przemawiają do nas jeszcze silniej dzięki Pana poruszającym kompozycjom.


Melomani cenią w Pańskich dziełach zadumę oraz głęboki namysł nad miejscem człowieka w świecie. Myślę, że warto w tym kontekście przywołać Pana oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, które jednocześnie stanowi doskonały przykład utworu łączącego wiele tradycji i stylów muzycznych, w tym tak ważny dla Pana folklor góralski. To kolejny
dowód Pana wyjątkowego talentu.

 

Raz jeszcze przekazuję Panu serdeczne pozdrowienia i urodzinowe powinszowania. Życzę dobrego zdrowia oraz pomyślnej realizacji dalszych zamierzeń na wielu polach twórczej aktywności. 

 

Z wyrazami szacunku,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu