przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 26 października 2017

List Prezydenta z okazji otwarcia wystawy „Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.”

Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników otwarcia wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości otwarcia wystawy

„Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach

Muzeum Narodowego w Warszawie

 

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na wernisażu wystawy „Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie”. Bardzo się cieszę, że idea obchodów 100. rocznicy narodzin ruchu awangardowego w Polsce, którym mam prawdziwą przyjemność patronować, spotkała się powszechnie z pozytywnym przyjęciem i owocuje tak ważnymi wydarzeniami, jak otwierana dzisiaj ekspozycja. Z serca dziękuję jej kuratorom i wszystkim współtwórcom. Jestem przekonany, że dzięki tej i innym wystawom odbywającym się z okazji roku awangardy szeroka publiczność lepiej poznaje dorobek polskich artystów okresu międzywojennego. Przypomnienie twórczości grup i środowisk, które tworzyły nowoczesną kulturę II Rzeczypospolitej, uważam za ogromnie cenne przygotowanie do zbliżającego się jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości.

 

W polskiej tradycji artyści zawsze zajmowali szczególnie wysokie miejsce, tuż obok wodzów i mężów stanu. A w latach poprzedzających odrodzenie się wolnej Ojczyzny awangarda artystyczna stała się rzeczywiście strażą przednią naszej wspólnoty. Pisarze i malarze szli wtedy na przedzie narodu w historycznym marszu ku Polsce wolnej i nowoczesnej. Także po przełomie 1918 roku twórcy odgrywali niezwykle istotną rolę w życiu kraju. Poprzez swoje dzieła – obrazy, rzeźby, grafiki, ale też śmiałe projekty architektoniczne i nowatorskie założenia urbanistyczne – kształtowali estetykę dnia codziennego, przestrzeń publiczną, wreszcie atmosferę społeczną: pełną entuzjazmu i wiary w polski potencjał, w siły narodu i możliwości młodego państwa. Bo awangarda w II Rzeczypospolitej nie oznaczała buntu przeciwko dziedzictwu i odcinania się od przeszłości, lecz była eksplozją energii polskiej zbiorowości, wyrażała zdeterminowanie rodaków w dążeniu do modernizacji i budowania wspólnej pomyślnej przyszłości.

 

Liczę na to, że ten awangardowy duch polskiego dwudziestolecia będzie się uobecniał w tej wystawie i innych wydarzeniach roku awangardy, a następnie także w obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Już dzisiaj pragnę zaprosić środowiska twórcze i muzealnicze do udziału w uroczystościach jubileuszu odrodzonej Rzeczypospolitej. Niechaj świętowanie rozpoczęte przez stulecie awangardy znajdzie swoją kontynuację w następnych latach, kiedy razem wspominać będziemy przełomowe wydarzenia z czasów, gdy odradzała się wolna Polska. Nade wszystko zaś niech oba te jubileusze stają się dla nas, współczesnych, inspiracją i natchnieniem do własnej pracy i twórczości – dla wspólnego dobra, z pożytkiem dla kultury narodowej i naszej suwerennej Rzeczypospolitej.

 

Z wyrazami szacunku 

Andzrej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.