Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 4 listopada 2017

"Odszedł od nas człowiek ogromnie zasłużony dla sprawy niepodległości naszej Ojczyzny"

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

                                                                                  śp. Emila Morgiewicza

                                                                                  w Mrągowie

 

Szanowna Rodzino!

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem żegnamy śp. Emila Morgiewicza. Odszedł od nas człowiek ogromnie zasłużony dla sprawy niepodległości naszej Ojczyzny, współtwórca podziemnego „Ruchu”, Komitetu Obrony Robotników oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, działacz „Solidarności”, nieprzejednany bojownik o wolność Polski, łącznie przeszło cztery i pół roku więziony i internowany przez reżim komunistyczny. Dzisiaj jako Prezydent Rzeczypospolitej pochylam głowę ze czcią dla Jego patriotyzmu, odwagi i szlachetności.

 

Emil Morgiewicz należał do wąskiego grona niezwykle śmiałych ludzi, którzy jako pierwsi zaangażowali się w organizowanie tajnych struktur, nie myśląc o reformowaniu ustroju, lecz całkowicie odrzucając zniewolenie i dążąc do odzyskania własnego suwerennego państwa. Miał przekonanie, że jest kolejnym ogniwem długiego łańcucha pokoleń Polaków walczącycho niepodległość, kontynuując opór powojennej drugiej konspiracji. Był jednym z tych,
którzy przecierali szlak dla późniejszej jawnej opozycji demokratycznej i pokojowej rewolucji „Solidarności”. Płacił za to osobiście wysoką cenę utraty wolności, perspektyw zawodowych, wreszcie emigracji, ale nigdy nie wątpił, że dobro Polski i rodaków warte jest tych poświęceń.

 

Jego poglądy były jasne i zdecydowane, ale wyrażając je otwarcie i precyzyjnie, miał też zawsze wzgląd, wyrozumiałość i wrażliwość dla bliźnich. Różnice zapatrywań, które w wolnej Polsce podzieliły wielu niegdyś bliskich współpracowników, w Jego przypadku nie stawały się szczelnymi barierami. Pozostał uczciwy i lojalny wobec dawnych przyjaciół, choćby się z nimiw zasadniczych kwestiach nie zgadzał. I tę Jego szlachetną postawę przeciwnicy potrafili dostrzec i docenić.

 

Jestem przekonany, że Emil Morgiewicz pozostanie w pamięci potomnych jako człowiek, który całym swoim życiem dobrze służył Ojczyźnie. I za to w imieniu naszego narodu i państwa składam Mu dzisiaj wyrazy szacunku i wdzięczności. Świeć, Panie, nad Jego duszą!

 

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego przekazuję wyrazy głębokiego współczucia.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu