Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 4 listopada 2017

List prezydenta na uroczystościach pogrzebowych śp. Księdza Kanonika Ignacego Piwowarskiego

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Księdza Kanonika Ignacego Piwowarskiego

 

 

 

 

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem żegnamy dziś śp. Księdza Kanonika Ignacego Piwowarskiego, duszpasterza, patriotę, kapelana Solidarności.

 

Ksiądz Ignacy Piwowarski był kapłanem, dla którego słowo „solidarność” stanowiło zobowiązanie do dbania o dobro powierzonej Mu wspólnoty. Potrafił dostrzec człowieka potrzebującego pomocy i zawsze chętnie jej udzielał. Jednocześnie postawę ogromnej wrażliwości społecznej łączył z bezkompromisowością wobec zła komunistycznego systemu. Konsekwentnie wspierał działania opozycji demokratycznej – pomimo świadomości niebezpieczeństwa, jakie się z tym wiązało. Jako proboszcz parafii w Bereście odprawiał Msze święte za Ojczyznę, głosił patriotyczne kazania, pomagał ukrywającym się i poddawanym represjom opozycjonistom z całego kraju. Spotykali się u Niego przedstawiciele zdelegalizowanej wówczas Solidarności, m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Jerzy Kropiwnicki czy Zbigniew Romaszewski.

 

Odwaga i wewnętrzna siła Księdza Kanonika dodawały otuchy i nadziei na lepsze jutro. Pozostanie w pamięci wiernych jako wzór kapłana miłującego Boga, Ojczyznę i drugiego człowieka. W uznaniu Jego zasług w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i w pracy dla społeczeństwa w ubiegłym roku w imieniu suwerennej Rzeczypospolitej miałem zaszczyt odznaczyć Księdza Ignacego Piwowarskiego Krzyżem Oficerskim
Orderu Odrodzenia Polski.

 

Rodzinie i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. 

 

Z wyrazami szacunku,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu