przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 8 listopada 2017

List prezydenta do uczestników gali wręczenia Nagrody Strażnik Pamięci 2017

List Andrzeja Dudy odczytał Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz

Organizatorzy i Uczestnicy
gali wręczenia Nagrody Strażnik Pamięci 2017

na Zamku Królewskim w Warszawie

 

Szanowni Laureaci!

Szanowni Członkowie Kapituły!

Drodzy Państwo!

 

Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim tegorocznym nominowanym, a w sposób szczególny laureatom Nagrody Strażnik Pamięci. Tworzą Państwo elitarne grono patriotów, którzy, zafascynowani historią naszej Ojczyzny, rozumieją i – jestem o tym przekonany – głęboko przeżywają niezmiernie ważne zależności między wydarzeniami z przeszłości a obecną rzeczywistością społeczną Polski i Europy.

 

Sądzę, że obok wiedzy, talentu i energii, z jaką Państwo działają, to właśnie owa pasja jest najistotniejszym i najcenniejszym wyróżnikiem Państwa dokonań. To ona sprawia, że Państwa postawa osobista, praca społeczna, naukowa i dokumentacyjna lub też twórczość artystyczna wywierają na nas tak silny wpływ. Z wdzięcznością i uznaniem myślę o Państwa staraniach na rzecz popularyzacji wiedzy o kulturze i najnowszych dziejach Polski, na rzecz przywracania
i uzupełniania pamięci historycznej Polaków, a pośrednio także innych narodów.

 

Uważam, że w ten sposób włączają się Państwo w proces naprawy Rzeczypospolitej – w zmiany, których szczególnie ważnym elementem jest odradzanie się postaw patriotycznych, obywatelskich i wspólnotowych. Przyczyniają się Państwo do umacniania świadomości narodowej opartej przede wszystkim na rzetelnej wiedzy, zakorzenionej w autentycznych polskich tradycjach i naszym rodzimym kodzie kulturowym.

 

Dzisiaj ów proces jest niekwestionowanym, powszechnie obserwowanym faktem. Jednak pamiętamy czas, gdy było inaczej, gdy dominujące ośrodki opiniotwórcze w naszym kraju głosiły swoiście interpretowaną, przystosowaną do polskich realiów doktrynę końca historii. Gdy względnie nielicznych, czasem osamotnionych strażników pamięci o ważnych epizodach polskiej historii traktowano w najlepszym razie z pobłażaniem, a nierzadko wręcz z wrogością. Warto zauważyć, że nie była to sytuacja bez precedensu.

 

Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości oraz przyszłoroczne obchody jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości będą okazją, aby przypomnieć trudne realia społeczno-polityczne, z którymi u progu XX wieku zmagali się najbardziej oddani szermierze sprawy polskiej. A więc ci, którym mówiono, że są stumanieni, ci, którym nie wierzono, że chcieć to móc. Ich determinacja, odwaga, miłość Ojczyzny, przywiązanie do dziedzictwa polskości i gotowość do jego obrony do dzisiaj pozostają wspaniałym źródłem inspiracji dla kontynuatorów ich dzieła – wśród których laureaci Nagrody Strażnik Pamięci i nominowani do niej zajmują poczesne miejsce.

 

Raz jeszcze gratulując prestiżowego wyróżnienia życzę Państwu wytrwałości i satysfakcji z efektów Państwa działań. Dziękuję również Wysokiej Kapitule i organizatorom dzisiejszej uroczystości. Przyjmijcie Państwo wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.