przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 18 listopada 2017

List Prezydenta RP z okazji jubileuszu 65-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Organizatorzy i Uczestnicy
centralnych uroczystości z okazji 65-lecia
Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
w Krynicy-Zdroju

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!
Szanowny Panie Naczelniku!
Szanowny Panie Prezesie Zarządu Głównego!
Szanowni Ratownicy i Pracownicy GOPR!
Panie i Panowie!

 

Z okazji jubileuszu 65-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego składam najserdeczniejsze gratulacje wszystkim, którzy zapracowali na wysoki prestiż tej powszechnie cenionej i szanowanej służby ratowniczej. Byłym i obecnym ratownikom oraz pracownikom GOPR – a także osobom, które wytrwale wspierały jego działalność – pragnę przekazać życzenia satysfakcji ze wspaniałych efektów ich wysiłków. Siedem grup regionalnych GOPR, ponad stu ratowników etatowych i kilkuset ochotniczych, ponad dwustu kandydatów na ratowników, kolejne stacje i dyżurki, nowoczesne środki transportu i komunikacji, specjalistyczny sprzęt ratunkowy – to powody do słusznej dumy.

 

Przede wszystkim jednak na najwyższe uznanie zasługują setki akcji i interwencji ratowniczych podczas których bez względu na porę roku, dnia i stan pogody ratownicy GOPR stawiali się w oznaczonym miejscu i godzinie i udawali się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym, ratując ich zdrowie i życie. Polskie góry należą do najpiękniejszych na świecie. Rozciągające się wzdłuż południowej granicy Rzeczypospolitej Sudety i Karpaty to nasza chluba i wielkie narodowe bogactwo. Warto,aby zarówno Polacy, jak i goście z zagranicy mogli jak najliczniej cieszyć się ich pięknem, przeżywać niezapomniane chwile na ich stokach, przełęczach i szczytach. Ale też nie możemy zapominać, że, jak powiedział Reinhold Messner, góry nie są sprawiedliwe lub niesprawiedliwe. One są po prostu niebezpieczne. Nikt nie zdaje sobie z tego sprawy lepiej, niż polscy ratownicy górscy, dla których ryzykowne warunki wypraw w góry, trudne okoliczności wspinaczek, zejść i zjazdów oraz przelotów śmigłowcami to codzienność.

 

W górach bywam często; miałem też okazję rozmawiać z członkami GOPR. Zawsze były to dla mnie ważne i niezapomniane spotkania. Dzisiaj w sposób uroczysty, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli, pragnę raz jeszcze przekazać Państwu wyrazy wdzięczności i podziwu za wyjątkowy przykład ofiarnej służby, za profesjonalizm, sumienność i odwagę z jakimi wykonują Państwo tę trudną i wymagającą pracę.

 

Jestem przekonany, że swoją postawą i niezwykłymi umiejętnościami nie tylko przyciągają Państwo nowych kandydatów do elitarnego grona ratowników GOPR, ale też stanowią Państwo ważny punkt odniesienia i źródło inspiracji dla wszystkich, którzy poświęcają się pracy na rzecz dobra wspólnego. Przyjmijcie Państwo życzenia kolejnych, równie szacownych jubileuszy oraz samych udanych działań ratowniczych, zakończonych bezpiecznym powrotem do stacji i do domów. Zarówno Państwu, jak i Państwa bliskim życzę wielu sukcesów, rodzinnego szczęścia oraz wszelkiej pomyślności. Gorąco wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.