Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 18 listopada 2017

List Prezydenta RP z okazji jubileuszu 65-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Organizatorzy i Uczestnicy
centralnych uroczystości z okazji 65-lecia
Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
w Krynicy-Zdroju

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!
Szanowny Panie Naczelniku!
Szanowny Panie Prezesie Zarządu Głównego!
Szanowni Ratownicy i Pracownicy GOPR!
Panie i Panowie!

 

Z okazji jubileuszu 65-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego składam najserdeczniejsze gratulacje wszystkim, którzy zapracowali na wysoki prestiż tej powszechnie cenionej i szanowanej służby ratowniczej. Byłym i obecnym ratownikom oraz pracownikom GOPR – a także osobom, które wytrwale wspierały jego działalność – pragnę przekazać życzenia satysfakcji ze wspaniałych efektów ich wysiłków. Siedem grup regionalnych GOPR, ponad stu ratowników etatowych i kilkuset ochotniczych, ponad dwustu kandydatów na ratowników, kolejne stacje i dyżurki, nowoczesne środki transportu i komunikacji, specjalistyczny sprzęt ratunkowy – to powody do słusznej dumy.

 

Przede wszystkim jednak na najwyższe uznanie zasługują setki akcji i interwencji ratowniczych podczas których bez względu na porę roku, dnia i stan pogody ratownicy GOPR stawiali się w oznaczonym miejscu i godzinie i udawali się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym, ratując ich zdrowie i życie. Polskie góry należą do najpiękniejszych na świecie. Rozciągające się wzdłuż południowej granicy Rzeczypospolitej Sudety i Karpaty to nasza chluba i wielkie narodowe bogactwo. Warto,aby zarówno Polacy, jak i goście z zagranicy mogli jak najliczniej cieszyć się ich pięknem, przeżywać niezapomniane chwile na ich stokach, przełęczach i szczytach. Ale też nie możemy zapominać, że, jak powiedział Reinhold Messner, góry nie są sprawiedliwe lub niesprawiedliwe. One są po prostu niebezpieczne. Nikt nie zdaje sobie z tego sprawy lepiej, niż polscy ratownicy górscy, dla których ryzykowne warunki wypraw w góry, trudne okoliczności wspinaczek, zejść i zjazdów oraz przelotów śmigłowcami to codzienność.

 

W górach bywam często; miałem też okazję rozmawiać z członkami GOPR. Zawsze były to dla mnie ważne i niezapomniane spotkania. Dzisiaj w sposób uroczysty, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli, pragnę raz jeszcze przekazać Państwu wyrazy wdzięczności i podziwu za wyjątkowy przykład ofiarnej służby, za profesjonalizm, sumienność i odwagę z jakimi wykonują Państwo tę trudną i wymagającą pracę.

 

Jestem przekonany, że swoją postawą i niezwykłymi umiejętnościami nie tylko przyciągają Państwo nowych kandydatów do elitarnego grona ratowników GOPR, ale też stanowią Państwo ważny punkt odniesienia i źródło inspiracji dla wszystkich, którzy poświęcają się pracy na rzecz dobra wspólnego. Przyjmijcie Państwo życzenia kolejnych, równie szacownych jubileuszy oraz samych udanych działań ratowniczych, zakończonych bezpiecznym powrotem do stacji i do domów. Zarówno Państwu, jak i Państwa bliskim życzę wielu sukcesów, rodzinnego szczęścia oraz wszelkiej pomyślności. Gorąco wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu