przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 16 listopada 2017

Prezydent: Żegnamy śp. Profesora Walerego Pisarka, wybitnego językoznawcę i medioznawcę.

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Profesora Walerego Pisarka

 

 

Szanowni Państwo!

 

Żegnamy dziś śp. Profesora Walerego Pisarka, wybitnego językoznawcę i medioznawcę, wieloletniego wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, laureata, a także członka Kapituły Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Polszczyzny”, Honorowego Przewodniczącego Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

Profesor Walery Pisarek był niestrudzonym popularyzatorem polszczyzny poprawnej i sprawnej. W pracach naukowych, poradnikach czy słownikach pozostawił wiele cennych recept na zrozumiałość wypowiedzi. Imponującą wiedzę przekazywał jasno i przystępnie. Z Jego książek korzystały pokolenia użytkowników polszczyzny. Dbał o kulturę słowa. Przestrzegał przed językiem łatwym, zubożałym. Cenił teksty, w których rzeczywistość opisywana jest precyzyjnie i ciekawie. Przypominał, że słowa zawsze istnieją między ludźmi, w żywym kontakcie, opartym na dialogu. Ze szczególną troską wypowiadał się o języku i stylu mediów, nie zapominając o tym, że każda informacja powinna uwzględniać człowieka – z jego potrzebą poznawania świata. A jednocześnie zwykł mawiać, że język ojczysty to znacznie więcej niż tylko narzędzie porozumiewania się, że tkwią w nim ślady naszej historii i narodowej kultury. Ojczyzna to my – podkreślał.

 

Zapamiętamy śp. Profesora Walerego Pisarka jako badacza o niespożytej energii, pełnego nowych pomysłów, jako ciepłą, serdeczną osobę.

 

Rodzinę i Bliskich Zmarłego proszę o przyjęcie wyrazów serdecznego współczucia.

 

 

                                                                                  Z wyrazami głębokiego szacunku

 

                                                                                  Andrzej Duda

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.