przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 20 listopada 2017

List Prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości pogrzebowe śp. Aliny Janowskiej

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych
śp. Pani Aliny Janowskiej


Szanowni Państwo!

 

Życie Pani Aliny Janowskiej było syntezą polskiego losu ukształtowanego przez historię i wydarzenia, często okrutne, trwale odciśnięte w świadomości. Należała do pokolenia urodzonego i wychowanego w II Rzeczypospolitej; pokolenia którego młodość przypadła na czas drugiej wojny światowej. Aresztowanie ojca przez Sowietów, osadzenie rodziny w stalagu, działalność konspiracyjna, ratowanie Żydów przed zagładą, za co została uwięziona na Pawiaku – to zaledwie kilka najważniejszych rozdziałów z biografii kilkunastoletniej wówczas dziewczyny. Od pierwszego dnia uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka legendarnego batalionu Armii Krajowej „Kiliński”, biorącego udział m. in. w walkach o budynek PAST-y, Prudentialu i Poczty Głównej. W wywiadach powtarzała, że pójście do Powstania było dla niej obowiązkiem, który starała się spełnić jak najlepiej. Później wielokrotnie angażowała się w inicjatywy podtrzymujące pamięć o powstańczym zrywie 1944 roku.

 

Była wybitną aktorką filmową, teatralną i telewizyjną, pełną temperamentu i żywiołowości, a jednocześnie głębokiej refleksji nad rolą. Wystąpiła w pierwszym powojennym polskim filmie fabularnym Zakazane piosenki. Wszyscy mamy w pamięci wykonaną przez Nią okupacyjną piosenkę Czerwone jabłuszko – ze słowami oddającymi dramatyczne realia zajętej przez Niemców stolicy. Wspomnienie wojny powróciło we wstrząsających obrazach,
takich jak Ostatni etap czy Samson. Ale pamiętać będziemy również o wielu Jej rolach radosnych, w których Pani Alina Janowska ukazała swój wyjątkowy talent komiczny. Taka była przecież podczas licznych występów estradowych, w Studenckim Teatrze Satyryków, na scenach teatrów warszawskich, ale też na dużym ekranie – w znakomitych komediach, jak Skarb, Dzięcioł, Rozmowy kontrolowane. Zawsze już kojarzyć nam się będzie z popularnym serialem telewizyjnym Wojna domowa, w którym stworzyła postać Ireny Kamińskiej – emanującą wdziękiem, ciepłem i subtelnym, niekiedy ironicznym poczuciem humoru.

 

Dopełnieniem tego wielowymiarowego portretu artystki są Jej wyśmienite role w słuchowiskach Polskiego Radia, kreacje na scenie Teatru Telewizji czy wreszcie wspaniałe piosenki interpretowane z charakterystycznym dla Niej urokiem. Chcę również wspomnieć o zupełnie niezwykłej i bardzo cennej w dzisiejszych czasach działalności społecznej Pani Aliny Janowskiej. Pragnę wyrazić szczere uznanie wobec Jej wszystkich aktywności oraz inicjatyw, za którymi nieprzerwanie stało dobro drugiego człowieka i polskiej kultury.

 

W imieniu Rzeczypospolitej żegnam dziś utalentowaną aktorkę, a jednocześnie wielką patriotkę, osobę serdeczną, pełną optymizmu i pogody ducha. Rodzinie, wszystkim Bliskim i Przyjaciołom Pani Aliny Janowskiej składam serdeczne wyrazy współczucia.

 

Andrzej Duda

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.