przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 20 listopada 2017

List Prezydenta RP odczytany na gali Święta Kolejarza

Uczestnicy i Organizatorzy

Gali Święta Kolejarza 2017

 

Szanowni Państwo!

 

Pragnę złożyć całemu środowisku kolejarskiemu moje najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Kolejarza. Dziękuję wszystkim, którzy dbają o tak ważną dziedzinę naszego życia.

 

Kolej to żywotna część cywilizacyjnej tkanki każdego rozwiniętego kraju. Nie ma nowoczesnego państwa bez nowoczesnego transportu. Utrzymanie i rozwój kolei jest olbrzymim przedsięwzięciem, na które składa się praca wielu osób. Budowa i remonty trakcji kolejowej, obsługa i naprawa taboru, zarządzanie siecią połączeń, obsługa pasażerów, przeładunek towarów czy wreszcie zapewnienie bezpieczeństwa to tylko niektóre zadania, przed którymi stają Państwo w swojej codziennej pracy. Każde z nich wymaga zaangażowania i odpowiedzialności, a wiele prac wykonuje się w trudnych, niekiedy ryzykownych warunkach. Tym bardziej pragnę złożyć Państwu wyrazy mojego najwyższego uznania i podziękować za codzienną służbę.

 

Zobacz także: Odznaczenia dla zasłużonych kolejarzy Szanowni Państwo! W przededniu obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości nasze myśli kierują się ku tym, którzy nosząc kolejarski mundur, zapisali piękną kartę w obronie granic i suwerenności naszej Ojczyzny. A po odzyskaniu niepodległości i połączeniu ziem rozdartych zaborami, kiedy patriotyzm walki zastąpił patriotyzm pracy, stworzyli spójny system linii kolejowych, ułatwiając scalenie kraju w jednolity organizm. To wówczas gęstniejąca sieć połączeń zapisała się w historii jako synonim cywilizacyjnego postępu – i nadal, także w XXI wieku, powinniśmy widzieć w kolejnictwie ważny czynnik rozwoju i nowoczesności.

 

Kolejarze odznaczyli się bohaterstwem w pierwszych dniach II wojny światowej, gdy na stacji w Szymankowie skierowali na boczny tor pociąg z niemieckim oddziałem szturmowym, który miał zająć stację w Tczewie. Za swoją odwagę zapłacili cenę najwyższą – Niemcy rozstrzelali ich jeszcze tego samego dnia wraz z rodzinami. W czasie okupacji kolejarze czynnie wspierali Polskie Państwo Podziemne i sami prowadzili działalność konspiracyjną. Unieruchamiali lokomotywy, niszczyli cysterny z paliwem dla wojska i dostarczali nielegalnie żywność do przymierających głodem miast.

 

Kolejarze zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach walki o wolną Polskę w latach powojennych. Strajk kolejarzy w Lublinie w lipcu 1980 roku poprzedził bezpośrednio wydarzenia na Wybrzeżu. W październiku 1980 roku we Wrocławiu trzydziestu czterech kolejarzy podjęło strajk głodowy, domagając się legalizacji NSZZ Solidarność. Kolejarskie struktury Solidarności były mocnym punktem oparcia dla ówczesnej opozycji.

 

Szanowni Państwo! Polska kolej zmienia się i modernizuje. Szanuję Państwa zaangażowanie w proces unowocześniania i sprawnego funkcjonowania kolei. Państwa praca jest służbą i tak powinna być traktowana. Najlepsze gratulacje kieruję do osób, które dziś otrzymają odznaczenia resortowe i państwowe za zasługi dla polskiego kolejnictwa. Wszystkim Państwu życzę radosnego świętowania oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

 

Z wyrazami szacunku

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.