Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 29 listopada 2017

Dzień Podchorążego. "Jesteście godnymi następcami pokoleń polskich patriotów"

  |   Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego List, w imieniu Prezydenta, odczytała Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Minister Halina Szymańska List, w imieniu Prezydenta, odczytała Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Minister Halina Szymańska Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego

Uczestnicy

uroczystych obchodów

Dnia Podchorążego

 

 

Szanowni Panowie Ministrowie!

Panowie Generałowie! Magnificencje, Rektorzy – Komendanci uczelni wojskowych!

Panie i Panowie Podchorążowie!

Szanowni Państwo!

 

Zobacz także: Minister Szymańska uczestniczyła w Dniu Podchorążego w Belwederze W sto osiemdziesiątą siódmą rocznicę Powstania Listopadowego gromadzimy się w miejscu, gdzie podchorążowie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego rozpoczęli swoją walkę o niepodległą Polskę. Nie był to bój zwycięski, a na odzyskanie niepodległości trzeba było jeszcze czekać niemal trzy pokolenia. Jednak ich ofiara nie była daremna. Polska w końcu się odrodziła, a w rocznicę tamtych wydarzeń obchodzimy Dzień Podchorążego. Kontynuujemy tym samym tradycję, która narodziła się w II Rzeczpospolitej, kiedy to podchorążowie, przyszli oficerowie polskiej armii, stawiali się na dziedzińcu Belwederu, by podkreślić swoją łączność ze Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych.

 

Jesteśmy w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Patrząc wstecz, na te sto lat od czasu, gdy ziściło się marzenie podchorążych z 1830 roku, przypominamy sobie dziś słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Bohaterowie Powstania Listopadowego zostali zwyciężeni, ale nie ulegli. Nam nie wolno spocząć na laurach. Nie możemy spocząć i nie spoczniemy w naszych staraniach o silną, sprawiedliwą i bezpieczną Polskę. Jestem głęboko przekonany, że jesteście godnymi następcami pokoleń polskich patriotów, dla których Honor i Ojczyzna były wartościami, za które gotowi byli zapłacić cenę najwyższą.

 

Niepodległość nie jest nam jednak dana raz na zawsze. Sytuacja międzynarodowa zmusza nas, Polaków do podjęcia wysiłku budowy nowoczesnego systemu bezpieczeństwa. To nie tylko profesjonalne, dobrze wyszkolone i wyposażone siły zbrojne, które są jego podstawą, ale cały system służb, bez których nie można mówić o bezpieczeństwie kraju. Tym bardziej cieszy fakt, że tradycje podchorążych kultywują także obecni podczas dzisiejszych obchodów strażacy.

 

W niedalekiej przyszłości to Wy, Panie i Panowie Podchorążowie, będziecie odpowiedzialni za system bezpieczeństwa Polski. Staniecie się oficerami, dowódcami, twórcami systemów obronnych państwa. Doskonalcie swój profesjonalizm, pielęgnujcie w sobie ducha patriotyzmu i nie gaście młodzieńczego entuzjazmu! Z okazji Waszego Święta życzę Wam z całego serca wszelkiej pomyślności i zapału do ofiarnej służby Polsce!

Poleć znajomemu