przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 grudnia 2017

List Prezydenta z okazji Dnia Górnika

 

Drodzy Polscy Górnicy!

Szanowni Państwo!

 

Z okazji Barbórki, tradycyjnego górniczego święta, składam najlepsze życzenia i wyrazy najwyższego uznania dla wszystkich osób zatrudnionych w polskim przemyśle wydobywczym.  To szczególne wyróżnienie i przywilej. Górnicy są bowiem społecznością wyjątkową – tak jak wyjątkowy jest ich zawód i jak wyjątkowe znaczenie ma ich praca dla Polski.

 

Siarka, węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, gaz ziemny to nasze strategiczne bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Bogactwo, z którego nic by nam jednak nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy osób: geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych – ale przede wszystkim górników. To praca w trudnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, w ciągłym zagrożeniu ze strony potężnych sił przyrody. Cieszę się, że umocnienie i modernizacja polskiego górnictwa znalazły się wśród priorytetów obecnego rządu. Surowce to ważne źródło naszej niezależności gospodarczej. Zobacz także: Uroczystości barbórkowe z udziałem Ministrów KPRP i Doradców Prezydenta RP

 

Wydobywanie z Ziemi jej skarbów, mimo udogodnień związanych z postępem technicznym, nadal wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, lecz także trudu, wytrwałości i hartu ducha. Nadal może też, niestety, kosztować zdrowie i życie. Składam hołd wszystkim polskim górnikom, którzy zginęli, wykonując swoją pracę dla dobra współrodaków. Cześć ich pamięci! Chcę też złożyć wyrazy uznania polskim ratownikom górniczym – za ich oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm. W tym roku obchodzimy 110. rocznicę powstania górniczych służb ratunkowych. Jak każdą rocznicę, i tę mierzymy latami, ale także, a może przede wszystkim, liczbą ocalonych istnień ludzkich i niemożliwym do oszacowania ogromem pomocy niesionej w skrajnie trudnych warunkach, często bez zważania na własne bezpieczeństwo.

 

Jak co roku pamiętamy także o górnikach, którzy przeciwstawiając się komunistycznemu systemowi, walczyli o Polskę wolną, sprawiedliwą i solidarną. Niektórzy z nich swój protest przypłacili życiem, utraconym zdrowiem, wielu dosięgły szykany i represje. Ich zdecydowana, mężna postawa stała się jednym z kamieni węgielnych, na których chcemy dzisiaj budować państwo praworządne, gdzie wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie jest pozostawiony swojemu losowi.

 

Drodzy Państwo! W przyszłym roku świętować będziemy Stulecie Odzyskania Niepodległości. Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć wkładu, jaki wnieśli górnicy w odrodzenie się niepodległej Polski. Także dziś ludzie związani z przemysłem wydobywczym swoją postawą udowadniają, że ich praca to coś więcej niż zawód, że wymaga ona nie tylko profesjonalizmu, ale także wyjątkowej odpowiedzialności, ofiarności i wzajemnej solidarności.

 

Wśród wielu wydobywanych w naszym kraju bogactw naturalnych istotną rolę odgrywa siarka. Polskie złoża siarki rodzimej należą do największych w skali całego globu i eksploatowane są od sześćdziesięciu lat. Państwa zakłady jako jedyne w kraju i na świecie prowadzą kopalniane pozyskiwanie tego surowca. Jestem pełen uznania dla Państwa wysiłku, dzięki któremu zaspokajane są nie tylko potrzeby polskiego przemysłu chemicznego, ale również ogromna część wydobycia może być sprzedawana na rynkach zagranicznych. Życzę powodzenia w ambitnych planach rozwoju. Serdecznie gratuluję wszystkim osobom odznaczonym podczas tej uroczystości Medalami za Długoletnią Służbę, stanowiącymi uhonorowanie Państwa zasług dla gospodarki narodowej i Rzeczypospolitej.

 

Z okazji dzisiejszego święta chcę jeszcze raz podziękować pracownikom przemysłu wydobywczego za ofiarny trud. Życzę Państwu wszelkiej pomyślności, satysfakcji w pracy i radości w życiu osobistym. Serdecznie pozdrawiam też wszystkie górnicze rodziny. Niech Państwa domy napełnia zawsze miłość, rodzinne szczęcie i dostatek. Dziękuję za piękny i budujący wzór etosu pracy i wspólnoty, jaki my, Polacy, zawdzięczamy środowiskom górniczym.

 

Szczęść Boże polskim górnikom!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.