przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 30 listopada 2017

List Prezydenta na inaugurację XXVI Targów Książki Historycznej w Warszawie

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystego otwarcia

XXVI Targów Książki Historycznej

 

Szanowni Państwo!

 

Z radością przyjąłem wiadomość, że już po raz dwudziesty szósty odbędą się w Warszawie Targi Książki Historycznej. Dziękuję za zaproszenie do udziału w tym ważnym i prestiżowym wydarzeniu!

 

Od najdawniejszych czasów historia i historiografia stanowią nieodłączny element dziedzictwa kulturowego oraz ważną dziedzinę nauki. Świadomość historyczna sprawia, że narody i społeczeństwa trwają złączone kulturowymi więzami, że ludzie świadomi są swoich korzeni i mogą z pożytkiem kształtować swoją przyszłość. Bez historii nie ma mowy o tożsamości. Zabieganie o prawdę historyczną, popularyzacja dziejów Polski, odkrywanie nieznanych kart naszej przeszłości to wielkie zadanie i ogromna odpowiedzialność.

 

Wciąż wiele faktów z naszej historii, zwłaszcza tej najnowszej, wymaga opracowania, wyjaśnienia, wydobycia na światło dzienne. Wciąż żywa jest też potrzeba zrozumienia wydarzeń historycznych, ich przyczyn, przebiegu i skutków. Temu wszystkiemu służą książki historyczne, które oprócz wartości czysto dokumentacyjnej, stanową też ważną część kultury narodowej. Książka historyczna jest bowiem przedmiotem z pogranicza nauki i literatury, przedstawia wyniki badań, a zarazem jest dziełem sztuki słowa. Dlatego dobrze, że książki historyczne wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, także wśród młodego pokolenia Polaków.

 

Popularyzacja historii, zwłaszcza poprzez książkę, leży mi głęboko na sercu. Jesteśmy u progu stulecia odzyskania niepodległości. Narodowe obchody tego wielkiego jubileuszu będą okazją do przypomnienia wybitnych postaci, społeczności i organizacji, którym zawdzięczamy naszą wolność i które wniosły wkład w budowę suwerennej Polski. To wielkie zadanie także dla autorów i wydawców książek historycznych. Książki są bowiem strażnikami naszej pamięci. To dzięki nim wiedza o czynach i dokonaniach naszych przodków trwa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dobie internetu, wirtualnej rzeczywistości, gdy wszystko jest ulotne i zmienne, gdy świat, który nas otacza coraz częściej wydaje się pozbawiony materialnego podłoża, książka jawi się jako przedmiot wyjątkowo trwały, namacalny.

 

Historycy i miłośnicy historii dobrze wiedzą, że nasza znajomość dziejów bierze się w pierwszym rzędzie ze znajomości dawnych ksiąg, dokumentów i rękopisów. Wierzę, że utrwalone w tradycyjnej formie dzieła współczesnych historyków – Państwa dzieła – również przetrwają próbę czasu i zachowają się dla przyszłych generacji. Wielka w tym zasługa wydawców i wszystkich osób zaangażowanych w proces wydawniczy. Państwa profesjonalizm i pasja sprawiają, że książki są wartościowe nie tylko ze względu na ich treść, ale także dzięki swojej szacie graficznej i staranności, z jaką zostały przygotowane do druku. Dzięki Państwa pracy bierzemy je do ręki z przyjemnością, cieszymy się ich zapachem, dotykiem papieru, krojem czcionki czy ilustracjami.

 

Szczególne pozdrowienia i gratulacje kieruję do nominowanych i laureatów Nagrody „KLIO”. Państwa prace opisują wielkie procesy dziejowe i ukazują los zwykłych ludzi, oddają do rąk czytelników opracowania ważnych tekstów źródłowych i prezentują świadectwa życia codziennego, przybliżają historię Warszawy i życie jej mieszkańców. Nominacja do tak prestiżowej nagrody potwierdza ich wysoki poziom merytoryczny i najwyższą jakość. Proszę przyjąć wyrazy mojego najwyższego uznania oraz życzenia dalszych sukcesów w pracy badawczej i edytorskiej.

 

Dziękuję raz jeszcze organizatorom za ich pracę na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej. To wielki zbiorowy wysiłek, który ma nieocenioną wartość dla polskiej kultury narodowej i dla rozwoju naszego społeczeństwa. Wszystkim Państwu życzę wszelkiej pomyślności i serdecznie pozdrawiam!

 

Z wyrazami szacunku

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.