przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 3 grudnia 2017

List Prezydenta z okazji uroczystości odsłonięcia monumentu poświęconego pamięci Jana Karskiego

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości odsłonięcia monumentu

poświęconego pamięci Jana Karskiego

w Izbicy

 

 

Szanowny Panie Wojewodo!

Szanowny Panie Starosto!

Szanowny Panie Wójcie!

Szanowni Członkowie Rodziny Jana Karskiego!

Panie i Panowie – uczestnicy uroczystości!

 

Generał brygady Jan Karski to postać wyjątkowa w wymiarze nie tylko polskiej, ale i ogólnoludzkiej historii. Człowiek niezłomnej służby, zawsze idący za wezwaniem Ojczyzny i wskazaniami sumienia. Bohater wielu narodów, kawaler Orderu Orła Białego i amerykańskiego Medalu Wolności, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Człowiek – symbol. Postać wyrażająca najwspanialsze ludzkie wartości i nadzieje, że dobro silniejsze jest od zła.

 

Odsłaniany dziś monument upamiętnia jeden z najbardziej dramatycznych wątków w biografii Jana Karskiego. Nie zważając na ogromne ryzyko, w brawurowej akcji przedostał się On do niemieckiego obozu tranzytowego, znajdującego się w latach 1942-1943 właśnie tu, w Izbicy, gdzie przetrzymywani byli Żydzi tuż przed wysłaniem do komór gazowych obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Jan Karski wkroczył tutaj do ziemskiego piekła. Zrobił to w pełni świadomie, w poczuciu moralnego i patriotycznego obowiązku. Uważał bowiem, że jako emisariusz polskich władz podziemnych musi na własne oczy zobaczyć całą okrutną prawdę o tym, jaki los zgotowali hitlerowscy oprawcy narodowi żydowskiemu. Kierowany takim przeświadczeniem, Jan Karski przebywał też w warszawskim getcie. Widział sceny straszliwe.

 

Wstrząsające wrażenie wywarło na Nim także wcześniejsze spotkanie z przedstawicielami polskich Żydów, w trakcie którego działacz Bundu, Leon Feiner wypowiedział znamienne słowa: „Jesteśmy bezsilni wobec niemieckich zbrodniarzy. Nie możemy bronić się sami i nikt w Polsce nie może nas obronić. Władze Polski Podziemnej mogą ocalić część spośród nas, ale nie mogą uratować masy”. Właśnie dlatego, zdając sobie sprawę z ograniczonych możliwości bezpośredniego oddziaływania, a nie zamierzając pozostawać bierne wobec tragedii żydowskich współobywateli, Polskie Państwo Podziemne powierzyło Janowi Karskiemu misję dokładnego poinformowania aliantów o dokonującej się Zagładzie Żydów. Niedługo po wyjeździe emisariusza polskie władze podziemne powołały Radę Pomocy Żydom „Żegota”, której działacze uratowali wiele ludzkich istnień. Z misją Jana Karskiego wiązano natomiast nadzieje na polityczny przełom. Przedstawił On swój raport najbardziej znaczącym przywódcom wolnego zachodniego świata i wybitnym przedstawicielom życia publicznego. Rozmawiając z nimi, Jan Karski miał przed oczami tragiczne obrazy z Izbicy. Był nie tylko kurierem, był wyjątkowo wiarygodnym świadkiem.

 

Misja Jana Karskiego należy do najbardziej znaczących epizodów drugiej wojny światowej. Choć na tle bitew z udziałem milionów żołnierzy, które rozstrzygały o losach wojny, misja jednego skromnego człowieka przemawiającego w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego z pozoru przedstawia się mało znacząco – to przecież dotyczyła ona jednej z najbardziej wstrząsających tragedii w historii ludzkości. Dzięki świadectwu Jana Karskiego być może tej tragedii udałoby się skutecznie przeciwdziałać. Niestety, ci, którzy mieli możliwości działania, nie zareagowali na raport polskiego emisariusza. Polski krzyk o Zagładzie Żydów spotkał się z obojętnością świata.

 

W 75. rocznicę misji Jana Karskiego składamy hołd tej wspaniałej postaci. Pragniemy oddać Mu cześć jako wielkiemu polskiemu patriocie, mężnemu żołnierzowi, gotowemu do najwyższych poświęceń w służbie Ojczyźnie – a jednocześnie jako emisariuszowi wolności i międzyludzkiej solidarności, który występował w imię fundamentalnych zasad człowieczeństwa. Jesteśmy dumni, że człowiek o tak niezłomnej postawie, głęboko oddany wartościom chrześcijańskiej miłości bliźniego, spieszący na ratunek ginącym żydowskim współbraciom – był synem narodu polskiego. Pamięć o dziele Jana Karskiego stanowi ważną część polskiego dziedzictwa. Pragniemy tę pamięć pieczołowicie pielęgnować, chlubić się nią i przekazywać światu jako wielką lekcję i inspirację. Składam wyrazy uznania i serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom i uczestnikom dzisiejszej uroczystości w Izbicy za upamiętnianie misji Jana Karskiego i upowszechnianie płynącego z niej przesłania. To bohater, który nie przynależy jedynie do historii, ale ciągle swoim świadectwem daje nam żywy wzór do działania pośród wyzwań współczesności. Cześć Jego pamięci!    

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.