przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 8 grudnia 2017

List Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia Katowice

Uczestnicy i Organizatorzy

obchodów 90. rocznicy powstania

Polskiego Radia Katowice

 

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie dziękuję za zaproszenie do udziału w obchodach dziewięćdziesięciolecia Radia Katowice, jednej z najprężniejszych i najstarszych lokalnych rozgłośni Polskiego Radia. Fakt, że powołano ją jako jedną z pierwszych, zaraz po ośrodkach w Krakowie i Poznaniu, świadczy o tym, jak ważne było radio, Polskie Radio w budowaniu poczucia tożsamości i przynależności do odrodzonej Rzeczypospolitej, do polskiej kultury, do języka polskiego, do Polski.

 

Szczególnie ważna rola ta była tu, na Śląsku, którego polskość potwierdzono krwią przelaną w czasie trzech powstań śląskich. Wspominamy dziś tamte wydarzenia, obchodząc narodowy jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Zawsze będziemy pamiętać, jak wiele Rzeczpospolita zawdzięcza śląskim powstańcom i działaczom plebiscytowym, budowniczym naszego przemysłu i gospodarki. Ale jesteśmy też wdzięczni ludziom kultury, artystom, pisarzom i dziennikarzom, w tym radiowcom, którzy polskość tych ziem umacniali.

 

Katowicka rozgłośnia Polskiego Radia była i jest polskim głosem na Śląsku i śląskim głosem w Polsce. Bo Polska i Śląsk to nie dwa różne światy. Śląsk to Polska, a Polska to Śląsk. Dlatego tak ważna jest rola, jaką odegrało Radio Katowice w zachowaniu gwary śląskiej jako nieodłącznej części wielkiego narodowego skarbu, który nazywamy polszczyzną.

 

Wielkie zasługi miał w tym względzie patron Radia Katowice Stanisław Ligoń. Ten niestrudzony popularyzator „ślonskiej godki”, poseł na Sejm IV kadencji, wielki patriota, prekursor społecznych akcji medialnych i delegat rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie jest przykładem poświęcenia dla Ojczyzny i jej ideałów. Jego życie i działalność są też świadectwem tego, jak wielki wpływ ma radio na budowanie społecznych i kulturowych więzi, na kształtowanie postaw obywatelskich, na formowanie ducha narodu.

 

Dziewięćdziesiąt lat istnienia Radia Katowice to również wielka i wspaniała karta w dziejach kultury narodowej. To właśnie tu, przy ośrodku radiowym w Katowicach, po II wojnie światowej odrodziła się Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dziś Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Powierzali jej swoje działa najwięksi polscy kompozytorzy: Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki czy wreszcie Wojciech Kilar, którego muzyka zabrzmi podczas dzisiejszego wieczoru.

 

Niespełna miesiąc temu, 12 listopada miałem przyjemność uczestniczyć tu, w Katowicach, w siedzibie NOSPR w koncercie zatytułowanym „W naszych sercach Polska”. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że Polska jest bardzo głęboko w sercach mieszkańców Śląska i że dzięki nim, dzięki ich przedsiębiorczości i kreatywności, będzie stawała się coraz piękniejsza, nowocześniejsza i zamożniejsza. Dlatego chcę dziś powtórzyć słowa, które wtedy wypowiedziałem: Śląsk jest częścią polskości, a polskość jest częścią śląskości; to dwa byty, które są ze sobą złączone w sposób absolutnie nierozerwalny.

 

Wielka w tym zasługa także Radia Katowice, którego audycje to ważny i potrzebny głos w polskim eterze. Za tę Państwa pracę, za dziewięćdziesiąt lat służby Ojczyźnie pragnę dziś w imieniu Rzeczypospolitej gorąco podziękować. Życzę Państwu, aby dowody uznania ze strony słuchaczy płynęły do Państwa jak najliczniej i dodawały Państwu ducha i energii do dalszego pełnienia radiowej misji. Gratulując wspaniałego jubileuszu, życzę, by grono odbiorców i sympatyków Radia Katowice stale się powiększało. Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości oraz muzyków Orkiestry Filharmonii Śląskiej, którzy uświetnią dzisiejszy wieczór. Niech muzyka Wojciecha Kilara, muzyka z głębi polskiej duszy, tworzona tu, w sercu Śląska, inspiruje nas i porywa do dalszej pracy dla dobra naszej Ojczyzny.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.