przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 15 grudnia 2017

List Prezydenta RP do uczestników debaty „1918-2018: literatura – sztuka – inspiracje”

Debata o kulturze ,,1918-2018: literatura – sztuka – inspiracje”

Organizatorzy i Uczestnicy debaty
„1918-2018: literatura – sztuka – inspiracje”
i finisażu ekspozycji w Sali Formistów
w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

 

Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na debatę „1918-2018: literatura – sztuka – inspiracje”. Bardzo się cieszę, że tak znakomite grono intelektualistów spotyka się w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej już na czwartej z cyklu sesji poświęconych sprawom kultury, organizowanych z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz naród własnego suwerennego państwa. Uważam za bardzo ważne, byśmy pamiętali, że niepodległa Polska przetrwała i odrodziła się z kultury i dzięki kulturze. Dlatego, dziękując wszystkim Państwu za obecność, życzę, aby dyskusja przyniosła wiele interesujących refleksji, a także owocowała nowymi inicjatywami, które przyczynią się do jeszcze pełniejszego
uczczenia jubileuszu naszej wolności. Zobacz także: Debata o kulturze „1918-2018: literatura – sztuka – inspiracje”

 

Dzisiejsze spotkanie połączone jest z finisażem ekspozycji w Sali Formistów. To dla mnie ogromna satysfakcja, że dobiegający właśnie końca rok awangardy uczczony został również tutaj, w Pałacu Prezydenckim. Obejmując patronat honorowy nad obchodami i włączając się we współtworzenie ich programu, chciałem w sposób szczególny podkreślić znaczenie sztuki dla dziedzictwa i tożsamości narodu polskiego. Ufam, że wystawa przygotowana przez moją Kancelarię razem z Muzeum Narodowym w Krakowie wniosła cenny wkład w kalendarz artystyczny jubileuszu.

 

W ciągu minionych kilkunastu miesięcy z radością zauważałem, że mimo upływu stu lat od narodzin ruchu awangardowego w Polsce, jego idee i dorobek zachowały olbrzymi potencjał inspiracji dla nas, współczesnych. Muzea, instytuty, uczelnie, teatry, galerie i stowarzyszenia twórcze w całym kraju przygotowały wiele ciekawych i niebanalnych ekspozycji i innych wydarzeń, które stanowią świadectwo żywotności estetyki i filozofii awangardy polskiej. Dzięki temu tak jak wiek temu awangarda artystyczna poprzedziła odrodzenie się wolnej Ojczyzny, stając się strażą przednią wspólnoty narodowej, tak również teraz obchody jej stulecia wprowadziły nas w jubileusz odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.

 

Chcę dzisiaj wyrazić najwyższe uznanie i wdzięczność wszystkim osobom, środowiskom i instytucjom, które współorganizowały rok awangardy. Dziękując za ten wysiłek, mam zarazem nadzieję, że znajdzie on naturalną kontynuację w ramach zainaugurowanych dziesięć dni temu przez Zgromadzenie Narodowe obchodów stulecia odrodzenia wolnej Polski. Liczę, że w to wspólne i wspólnotowe dzieło zaangażują się artyści, badacze i krytycy sztuki, kuratorzy i konserwatorzy. Niechaj setna rocznica odzyskania niepodległości stanie się okazją do refleksji nad ówczesną i współczesną rolą twórczości w życiu wolnego narodu, budującego siłę i bezpieczeństwo suwerennego państwa, wytrwale pracującego dla własnej pomyślności dzisiaj i dobrej przyszłości następnych pokoleń.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.