przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 grudnia 2017

List Prezydenta RP na obchodach rocznicy wydarzeń z grudnia 1970 roku w Szczecinie

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów
47. rocznicy wydarzeń z grudnia 1970 roku
w Szczecinie


Szanowni Państwo!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia całej społeczności Szczecina, która dorocznym Marszem Pamięci Ofiar Grudnia’70 oddaje cześć uczestnikom patriotycznego zrywu Wybrzeża. Wraz z Państwem pochylam dziś głowę w hołdzie dla zamordowanych, rannych, więzionych i na inne sposoby szykanowanych robotników, którzy powiedzieli „nie” komunistycznemu totalitaryzmowi. Rządzący krwawo stłumili bunt. Chcieli zamknąć usta narodowi, zastraszyć i uciszyć zwykłych ludzi. Ale protest zabrzmiał głośno, docierając do rodaków w całym kraju.

 

Tragedia sprzed czterdziestu siedmiu lat stała się przełomem dla milionów Polaków, którzy nie chcieli dłużej żyć w ucisku i zniewoleniu ani pracować ponad siły za głodowe wynagrodzenie. Wydarzenia grudniowe ostatecznie skompromitowały władzę, które mieniła się „ludową”, ale służyła interesom wąskiej grupy. I choć zmagania o wolną Polskę trwały jeszcze blisko dwie dekady, to z dzisiejszej perspektywy jasno widać, że wtedy w Szczecinie i Gdańsku nasz naród stawiał ogromnie ważne kroki na drodze do wolności. My, współcześni, żyjemy we własnym suwerennym państwie, cieszymy się swobodami obywatelskimi i możemy wedle naszej woli kierować swoim życiem. Zawdzięczamy to właśnie tym odważnym ludziom z roku 1970, którzy za obronę ludzkich praw i godności płacili tak wysoką cenę. Dlatego jako Prezydent Rzeczypospolitej, a także jako przedstawiciel pokolenia, które wchodząc w dorosłe życie, otrzymało ten wielki dar wolności, chcę dziś z całą mocą podkreślić, że bohaterowie Szczecińskiego Grudnia mają trwałe miejsce w panteonie Polaków zasłużonych dla Niepodległej.

 

Uważam to za szczególnie istotne właśnie w obecnym czasie, kiedy rozpoczynamy obchody stulecia odrodzenia wolnej Rzeczypospolitej. Chcę, aby ten jubileusz był okazją do uczczenia nie tylko naszych przodków z roku 1918, ale wszystkich Polaków, którzy w ciągu minionego wieku o Ojczyznę walczyli i dobrze służyli jej swoją pracą. Zarówno o ofiarach masakry i uczestnikach protestu sprzed czterdziestu siedmiu lat, jak też o tych, którzy po II wojnie światowej tutaj, nad Odrą, budowali nowy polski dom. Od upadku komunizmu zdążyły już dorosnąć miliony rodaków, którzy nie mogą osobiście pamiętać realiów tamtej epoki. Tym cenniejsze będą zatem wszelkie inicjatywy, dzięki którym młodsi Polacy – tak często żywo zainteresowani i czerpiący dumę z historii Polski – będą mogli lepiej poznawać ważne wydarzenia z dziejów zmagań o wolność. Dlatego z serca dziękując wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o Grudniu’70, bardzo liczę na Państwa aktywne włączenie się we współtworzenie programu jubileuszu. Niech stulecie odzyskania niepodległości będzie wspólnym świętem wszystkich Polaków miłujących wolność i Ojczyznę.

 

Chwała bohaterom Szczecińskiego Grudnia! Wieczna pamięć poległym za Polskę!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.