przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 7 listopada 2015

List prezydenta na uroczystościach w XCIX LO im. Z. Herberta

 Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

                                                                       35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

                                                                       i 35-lecia Komisji Międzyzakładowej nr 387

                                                                       NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty

                                                                       i Wychowania Regionu Mazowsze

                                                                       w XCIX Liceum Ogólnokształcącym

                                                                       im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

 
 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do XCIX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Warszawie na obchody 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i 35-lecia Komisji Międzyzakładowej nr 387 NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze. Jest mi niezmiernie miło, że niemal w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości mogę złożyć Państwu gratulacje z okazji tego ważnego jubileuszu.

 

„Solidarność” stanęła w obronie prawa narodu do wolności oraz prawa każdego człowieka do godności i szacunku. Dzięki temu wielkiemu ruchowi Polacy odzyskiwali poczucie własnej wartości i siły. I po dekadach przymusowego milczenia wyrażali sprzeciw wobec krzywdy i zniewolenia, jakie przyniósł reżim komunistyczny. „Solidarność” była jednocześnie wyrazem wielkiego głodu prawdy i odnowy moralnej. Dawała ludziom odwagę, by odrzucić kłamstwo i demaskować fałsz propagandy.

 

W tych pokojowych zmaganiach szkoła stanowiła jeden z najważniejszych przejawów starań demokratycznej opozycji. Edukacja w czasach PRL miała służyć wpajaniu młodym Polakom obcej ideologii i wypaczonej wersji dziejów ojczystych. Odrodzenie duchowe naszego społeczeństwa nie mogłoby się więc dokonać bez udziału nauczycieli. Wielu pedagogów mimo nacisków władz przekazywało dzieciom i młodzieży prawdziwą wiedzę. Dzięki nim szkoła stawała się przyczółkiem obywatelskiego ducha i swobód. Powstanie „Solidarności” nauczycielskiej przyczyniło się do zintegrowania środowiska wokół wspólnych celów i wartości. Doświadczenia z lat 1980-1981 pomogły przetrwać stan wojenny, a gdy nadszedł przełom 1989 roku – podjąć reformę szkolnictwa, w którą zaangażowani byli także członkowie Państwa organizacji.

 

Za to wszystko chcę dzisiaj Państwu podziękować. Dziękuję za zasługi, jakie położyła „Solidarność” nauczycielska dla edukacji. Dziękuję każdemu z Państwa za codzienny trud, podejmowany dla dobra nowych pokoleń Polaków. W tym szczególnym dniu życzę Państwu wielu sukcesów i satysfakcji z postępów i osiągnięć podopiecznych. Dzięki zwycięstwu „Solidarności” cieszymy się dzisiaj suwerennym i demokratycznym państwem. Ale ideały Sierpnia’80 nadal zachowują aktualność. Ufam, że dzięki Państwa pracy wolna Polska będzie coraz lepiej wypełniać to przesłanie.

 
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.