przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 16 grudnia 2017

List Prezydenta RP do uczestników obchodów 36. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach

Uczestnicy obchodów

36. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

w Katowicach

 

 

Szanowni Państwo!

 

Wspominamy dziś jedną z najtragiczniejszych kart w powojennej historii Polski. 16 grudnia 1981 roku, trzy dni po wprowadzeniu przez komunistyczne władze stanu wojennego, dokonano brutalnej pacyfikacji kopalni „Wujek”, w której strajkujący górnicy domagali się uwolnienia swojego kolegi Jana Ludwiczaka, przewodniczącego zakładowej „Solidarności”. W wyniku pacyfikacji śmierć poniosło dziewięciu górników, a ponad dwudziestu innych odniosło rany. Nazwiska tych, którzy zginęli, zapisały się na trwałe w historii Polski. Wspominamy dziś z wdzięcznością ich męstwo i poświęcenie, ale mamy zarazem świadomość,
że ta tragedia nie miała prawa się wydarzyć.

 

Stan wojenny był jawnym złamaniem umowy zawartej przez władzę z Polakami. Był zdradą i aktem agresji przeciwko własnemu społeczeństwu. W kopalni „Wujek” atak ten przybrał najbrutalniejszą formę i przyniósł najtragiczniejsze żniwo, ale dramatyczne wydarzenia rozgrywały się w też innych kopalniach. Dzień wcześniej dokonano brutalnej interwencji w kopalni „Manifest Lipcowy”, a w całej Polsce spacyfikowano ogółem czterdzieści zakładów, z czego znaczną część stanowiły kopalnie i zakłady na Śląsku. To tu opór przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego był największy.

 

Komunistyczna władza uznała, że więzi łączące Polaków są dla niej zagrożeniem, że Polaków można zastraszyć i podzielić. Wiemy dziś, że to niemożliwe, że duch wolności jest tym, co określa naszą narodową tożsamość, że idea solidarności i łączące nas poczucie wspólnoty są silniejsze niż jakiekolwiek formy represji i terroru. Za tę właśnie prawdę Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk i Zenon Zając zapłacili najwyższą cenę.

 

5 grudnia posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego rozpoczęły się Narodowe Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. Dziś czcimy pamięć górników poległych w kopalni „Wujek”, oddając im hołd na równi z bohaterami Powstań Śląskich. Ich ofiara to dla nas wielka lekcja solidarności, o której Wojciech Korfanty pisał, że nadaje ona człowiekowi godność i sprawia, że życie człowieka nie ogranicza się do teraźniejszości, ale sięga w przeszłość i w przyszłość. Wierzę, że w tym duchu potrafimy jako naród budować wolną, bezpieczną i nowoczesną Polskę, że potrafimy zjednoczyć się wokół nadrzędnego celu, jakim jest pomyślna przyszłość naszej Ojczyzny.

 

Tym przesłaniem pragnę podzielić się z Państwem w rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Pozdrawiam serdecznie wszystkich zgromadzonych. Szczególne pozdrowienia kieruję do rodzin górników, których wspominamy dziś w Apelu Poległych. Ofiara ich życia przez lata inspirowała innych do walki o Polskę, do walki zwycięskiej, do walki, która zwróciła nam wolność, która przywróciła Polsce suwerenność, która przywróciła godność Polakom. Cześć ich pamięci!

 

Prezydent Rrzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.