przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 27 grudnia 2017

List z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 99. rocznicy
wybuchu Powstania Wielkopolskiego

w Poznaniu

 

 

Szanowni Państwo!

 

Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita, tutaj, w Poznaniu i Wielkopolsce, władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Ale przecież nikt, kto po polsku myślał i czuł, nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by Ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej polskiej państwowości i tożsamości. Dlatego 99 lat temu poznaniacy – uniesieni obecnością i przemową powracającego do kraju Ignacego Jana Paderewskiego – wystąpili zbrojnie, żądając prawa do wolności i połączenia z niepodległą Polską. Za ich przykładem poszli mieszkańcy całego regionu.

 

Powstańcy wielkopolscy przez blisko dwa miesiące toczyli zacięte boje przeciwko siłom niemieckim. Walczyli mężnie, z odwagą i determinacją – i dzięki temu zwyciężyli.

 

W tym uroczystym dniu jako Prezydent Rzeczypospolitej składam hołd uczestnikom zrywu. Chcę też wyrazić uznanie i radość z tego, że Państwa społeczność godnie czci jego bohaterów. Nade wszystko zaś z serca dziękuję za to, że są Państwo wierni wspaniałemu wielkopolskiemu patriotyzmowi, pielęgnują pamięć o czynie powstańczym i tradycje pracy organicznikowskiej.

 

Jestem bowiem przekonany, że wartości i postawy, które tu, w Poznaniu i Wielkopolsce, od wieków przekazuje się z pokolenia na pokolenie, są dzisiaj szczególnie ważne i cenne dla całego naszego narodu. Uważam, że etos wytrwałej, rzetelnej pracy dla dobra wspólnego, przedsiębiorczość i prawość, gospodarność i kreatywność – cnoty, które zapewniły sukces ekonomiczny tym ziemiom – są także kluczem do dalszego rozwoju cywilizacyjnego Polski.

 

Dlatego chciałbym, aby zainaugurowany w dniu 5 grudnia 2017 roku przez Zgromadzenie Narodowe jubileusz stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą stał się okazją do przybliżenia współczesnym olbrzymich zasług i dorobku oraz wkładu mieszkańców Wielkopolski w nasz suwerenny byt państwowy. Bardzo liczę na udział w tym dziele społeczności Poznania. Niechaj to narodowe świętowanie umocni naszą wspólnotę w słusznej dumie z dokonań i inspiruje do dalszych wysiłków na rzecz Ojczyzny.

 

Chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego! Wieczna pamięć poległym!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.