przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 stycznia 2018

Depesza okolicznościowa Prezydenta RP do Prezydenta USA PL/ENG

Depesza okolicznościowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy

 do Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda Trumpa

z okazji  100. rocznicy ogłoszenia przez Prezydenta Woodrowa Wilsona programu pokojowego „czternastu punktów”

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

wkroczyliśmy w rok 2018, który jest dla Rzeczypospolitej Polskiej rokiem szczególnym. 11 listopada Polska świętować będzie 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Zobacz także: Wieniec od Prezydenta RP pod pomnikiem Woodrowa Wilsona w Poznaniu W tym kontekście data 8 stycznia 1918 roku ma dla nas wymiar symboliczny. Równo 100 lat temu Prezydent Woodrow Wilson ogłosił swój program pokojowy „14 punktów” dla odradzającego się po I wojnie światowej porządku międzynarodowego. Dla mojego kraju najważniejszym z nich był punkt 13., mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego „z wolnym dostępem do morza, którego integralność terytorialna będzie zagwarantowana przez międzynarodową konwencję”. Przez wszystkich Polaków, wtedy i dziś, deklaracja ta traktowana jest jako ważne wydarzenie na drodze Polski do odzyskania suwerenności po 123 latach niewoli.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Prezentowana przed stu laty przez amerykańskiego przywódcę koncepcja polityczna opierała się na bliskich naszym Narodom wartościach – równości małych i wielkich państw oraz ich niepodważalnym prawie do wolności i samostanowienia. Przyjaźń między Narodem Polskim i Amerykańskim, której fundamentem są te wartości, trwa do dziś. W tym względzie szczególnie cieszy dynamiczny rozwój naszego partnerstwa strategicznego, którego szeroki zakres przynosi wymierne korzyści całemu regionowi Europy Środkowej.

 

Mając w pamięci ten szczególny czas, jak również obecne bardzo dobre stosunki dwustronne pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, życzę Panu Prezydentowi samych sukcesów w nowym roku i liczę na nasze rychłe spotkanie.

 

                                                                 Z wyrazami szacunku,

                Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.