Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 18 stycznia 2018

List Prezydenta RP z okazji jubileuszu 90. urodzin Franciszka Pieczki

Pan

Franciszek Pieczka

 

 

 

Z okazji 90. rocznicy urodzin pragnę złożyć Panu najserdeczniejsze życzenia, przekazać wyrazy szczerego uznania i podziękować za wszystkie lata Pana dotychczasowej działalności artystycznej. Składają się na nią wybitne role teatralne, filmowe, telewizyjne i radiowe, które zapisały się w pamięci kolejnych pokoleń widzów i słuchaczy, budząc podziw, wywołując wzruszenie i uśmiech, skłaniając do refleksji.

 

Aby uświadomić sobie, jak wielki i znaczący jest Pana dorobek artystyczny, wystarczy przypomnieć ekranizacje wybitnych dzieł polskiej literatury, które uświetnił Pan swoją wspaniałą grą. Są wśród nich „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Wesele”, „Chłopi”, „Ziemia obiecana”, „Placówka”, „Potop”, „Konopielka”, „Wierna rzeka”, „Syzyfowe prace” czy wreszcie „Quo vadis”. To Pana wielki wkład w rozwój polskiej kultury i wkład Polski w dziedzictwo światowego kina. Niezapomniane są Pana role serialowe, wśród których chciałbym – w roku Stulecia Odzyskania Niepodległości – przypomnieć zwłaszcza wspaniałą rolę Franciszka Pasternika w serialu „Blisko, coraz bliżej”. Słuchacze Polskiego Radia dobrze znają Pana głos ze słuchowiska „W Jezioranach”. Pana talent, charyzmę i siłę wyrazu w niezliczonych kreacjach aktorskich mogli też przez lata podziwiać widzowie Teatru Powszechnego w Warszawie.

 

O miejscu, jakie zajmuje Pan w panteonie polskiej sztuki aktorskiej, świadczą przyznane nagrody i wyróżnienia, a także odznaczenia państwowe – wśród nich Order Orła Białego, który miałem zaszczyt i przyjemność wręczyć Panu osobiście podczas ubiegłorocznego Narodowego Święta Niepodległości. Z wielką radością powitałem Pana w gronie Kawalerów najwyższego odznaczenia Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Gratuluję raz jeszcze pięknego jubileuszu, dziękuję za wszystkie dotychczasowe lata pracy twórczej i życzę Panu dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz kolejnych
udanych przedsięwzięć artystycznych.

Z wyrazami szacunku i sympatii 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu