przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 26 stycznia 2018

List Prezydenta RP na uroczystości pogrzebowe śp. Barbary Otwinowskiej

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

śp. Profesor Barbary Otwinowskiej

 

 

 

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem żegnamy dziś śp. Panią Profesor Barbarę Otwinowską. Jej życie w szczególny sposób wpisane było w dzieje naszej Ojczyzny. Pani Profesor urodziła się
w Toruniu 11 czerwca 1924 roku. Jak wiele osób z Jej pokolenia, wojna zastała Ją podczas kończących się szkolnych wakacji. Po aresztowaniu członków najbliższej rodziny przeniosła się do Warszawy, gdzie kontynuowała naukę na tajnych kompletach. Wstąpiła do Armii Krajowej, jako łączniczka, wartowniczka i sanitariuszka brała udział w Powstaniu Warszawskim.

 

W 1947 roku została aresztowana, a następnie skazana za kontakty ze współpracownikami rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

Po wyjściu na wolność poświęciła się badaniom nad literatura staropolską, której była wybitną znawczynią. Była autorką prac poświęconych językowi jako narzędziu kształtowania tożsamości narodowej i brała udział w wydaniu Dzieł wszystkich Jana Kochanowskiego. W latach 1981-1993 Pani Profesor kierowała Pracownią Literatury Renesansu i Baroku Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

 

Do ostatnich dni była też Pani Profesor strażniczką pamięci. Jej wspomnienia z czasów okupacji, Powstania Warszawskiego i działalności w podziemiu antykomunistycznym są przykładem żarliwego patriotyzmu. Szczególnie cenne są zebrane przez Panią Profesor świadectwa prześladowań kobiet – więźniów politycznych okresu stalinowskiego oraz wydania poezji więziennej tamtych czasów. O zasługach Pani Profesor świadczą liczne odznaczenia i tytuły, z których chciałbym zwłaszcza wymienić dwa: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

 

Żegnamy dziś osobę niezwykłą. Jestem przekonany, że dzieło Pani Profesor będzie trwało, inspirując kolejne pokolenia Polek i Polaków do odkrywania piękna literatury, do pielęgnowania tradycji, do kultywowania pamięci o narodowych bohaterach, do służby Polsce.

 

Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie!

 

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłej składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.