przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 20 lutego 2018

Prezydent: Antoni Krauze tworzył z niezachwianą wiarą w ideały i wartości

  |   Prezydent odznaczył Antoniego Krauzego pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Prezydent odznaczył Antoniego Krauzego pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Prezydent odznaczył Antoniego Krauzego pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski List w imieniu Andrzeja Dudy odczytał, podczas uroczystości pogrzebowych Antoniego Krauzego, minister w KPRP Adam Kwiatkowski Prezydent odznaczył Antoniego Krauzego pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Prezydent odznaczył Antoniego Krauzego pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Ostatnie pożegnanie Antoniego Krauzego Ostatnie pożegnanie Antoniego Krauzego Ostatnie pożegnanie Antoniego Krauzego Ostatnie pożegnanie Antoniego Krauzego
Zobacz także: Antoni Krauze odznaczony Orderem Odrodzenia Polski Odszedł Antoni Krauze „Towarzysząc śp. Antoniemu Krauzemu modlitewną pamięcią, ufamy, że Jego głód piękna i prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju jest już w pełni zaspokojony" - napisał Prezydent, który odznaczył reżysera pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. List w imieniu Andrzeja Dudy odczytał, podczas uroczystości pogrzebowych Antoniego Krauzego, minister w KPRP Adam Kwiatkowski.
 
 

 

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

śp. Antoniego Krauzego

 

Szanowni Państwo!

 

Żegnamy dzisiaj śp. Antoniego Krauzego. Łącząc się w bólu z najbliższymi Zmarłego, skłaniamy głowy przed znakomitym reżyserem i scenarzystą, twórcą zasłużonym dla polskiej sztuki filmowej. Oddajemy hołd artyście o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha, a jednocześnie wspaniałemu, prawemu człowiekowi, obdarzonemu prawdziwą odwagą i siłą charakteru.

 

Śp. Antoni Krauze tworzył z niezachwianą wiarą w ideały i wartości, które określały go jako człowieka i którym dawał wyraz zarówno w swojej pracy artystycznej, jak i poza nią. Przede wszystkim zawsze dążył do prawdy. Szukał jej, żył nią. Wiedział, że miewa ona różne oblicza. Że często trzeba wewnętrznej siły, aby przyjąć ją do wiadomości – a tym bardziej by mówić o niej innym.

 

Jako dokumentalista oraz autor filmów fabularnych kreślił sugestywne, poruszające obrazy ludzi i ich czasów. Z głęboko humanistycznym szacunkiem i uczciwością opowiadał o osobach, społecznościach, zdarzeniach i zjawiskach, które traktowano często niesprawiedliwie i z pogardą. Budził refleksję i wzruszenie opowiadając historie zwykłych ludzi oraz polską historię najnowszą – pełną epizodów, które dla wielu są albo powinny być gorzkim wyrzutem sumienia. Szczególnie ostatnie dwa obrazy śp. Antoniego Krauzego jawią się jako artystyczny i patriotyczny testament Zmarłego.

 

Poświęcony Grudniowi 1970 Czarny czwartek oraz Smoleńsk, film o największej tragedii w powojennych dziejach Polski, niosą ważne, ponadczasowe przesłanie. Osiem lat temu zmierzający do Katynia śp. Prezydent Lech Kaczyński ujął je w słowa: Kłamstwo dzieli ludzi i narody. (…) Dlatego potrzeba nam prawdy. Racje nie są rozłożone równo, rację mają Ci, którzy walczą o wolność. My, chrześcijanie wiemy o tym dobrze: prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala. Łączy. Przynosi sprawiedliwość.

 

Towarzysząc śp. Antoniemu Krauzemu modlitewną pamięcią, ufamy, że Jego głód piękna i prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju jest już w pełni zaspokojony.

 

Cześć Jego pamięci!

 

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.