Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 marca 2018

List Prezydenta RP do uczestników uroczystości zakończenia XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych Krynica-Zdrój 2018

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości zakończenia

XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych

Krynica-Zdrój 2018

 

 

Drodzy Rodacy!

Szanowni Państwo!

 

Dobiega końca wspaniałe święto sportu, jednocześnie święto polskości. Trzynaste już Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne były okazją do umocnienia serdecznych więzi, które łączą Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach. Bądź to w roli zawodników, bądź jako kibice sportowej rywalizacji w urokliwej, ośnieżonej scenerii Krynicy-Zdroju – przez cały ten tydzień rodacy z kraju i zagranicy tworzyli prawdziwą wspólnotę polską.

 

Tegoroczna edycja tej ważnej imprezy zbiegła się z obchodami jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W roku 2018 oddajemy szczególnie uroczysty hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powrotu suwerennej Polski na mapę Europy. Dlatego upamiętniamy również zasługi ówczesnych środowisk polskich na obczyźnie. Z radością i dumą przypomnimy czyn zbrojny ochotników, którzy opuściwszy swoje domy w Europie Zachodniej, w obu Amerykach i w krajach poddanych mocarstwom zaborczym wstąpili w szeregi polskich formacji wojskowych – przede wszystkim Błękitnej Armii generała Józefa Hallera.


Z szacunkiem przypomnimy wielką mobilizację Polonii amerykańskiej oraz działania Ignacego Jana Paderewskiego, dzięki którym sprawa polska zyskała zdecydowane poparcie Stanów Zjednoczonych na konferencji pokojowej w Paryżu. Z wdzięcznością myślimy o Polakach z całego świata, którzy w tamtym przełomowym momencie naszych dziejów wspierali naród i młode państwo polskie hojnymi darami – swoją pracą i kapitałem, wiedzą i talentami, aktywnością społeczną i kulturalną, manifestowaniem dumy ze swoich polskich korzeni lub nawet decyzją o osiedleniu się na ziemi przodków. Historyczny sukces, jakim było odzyskanie niepodległości oraz wiele imponujących osiągnięć z okresu II Rzeczypospolitej to wspólne dzieło i wspólne dziedzictwo Polaków żyjących zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

 

Jestem przekonany, że propagując wiedzę o tamtych dokonaniach i sięgając myślami do niebywałego entuzjazmu, który ożywiał wtedy wszystkie polskie serca, nadamy nowy dynamizm współpracy Polaków i polskich organizacji polonijnych na całym świecie. Bo przecież Polska jest i zawsze będzie wspólnym domem wszystkich, którzy czują, myślą i mówią po polsku – wszystkich rodaków, którym droga jest polska mowa, historia, kultura i tradycja, którym leży na sercu wolność, pomyślność i rozwój Rzeczypospolitej.

 

Gratulując zwycięzcom i wyróżnionym w poszczególnych konkurencjach wyrażam nadzieję, że sportowe emocje i trofea, piękno Krynicy-Zdroju oraz krajobraz Beskidu Sądeckiego, a także braterska gościnność i życzliwość żyjących tu rodaków pozostaną w Państwa pamięci
i skłonią do ponownych odwiedzin w Polsce. Gorąco wszystkich Państwa pozdrawiam – do zobaczenia wkrótce! 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Poleć znajomemu