Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 4 marca 2018

Prezydent o Żołnierzach Niezłomnych: Są wzorem dla młodych

Wyklęci przez komunistów żołnierze powstania antykomunistycznego otaczani są dzisiaj czcią i szacunkiem władz państwowych i całego narodu polskiego. Ich patriotyzm, odwaga i niezłomność stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się zwłaszcza młode pokolenie - napisał Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas inauguracji 6. biegu „Tropem Wilczym” w Cytadeli Warszawskiej. Zobacz także: Przesłanie Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Przesłanie Prezydenta RP skierowane do organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających bohaterów powstania antykomunistycznego odczytano podczas otwarcia imprezy.

 

Otwarcie 6. biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbyło się w niedzielę o godz. 9.45 w Cytadeli Warszawskiej; pierwszy bieg ruszył o godz. 10., inaugurując wydarzenie w całej Polsce. Tegoroczna impreza organizowana jest w 333 polskich miastach oraz w ośmiu miastach za granicą.


Podczas warszawskiej imprezy „Tropem Wilczym” odbyły się po dwa biegi na dystansie 5 i 10 kilometrów oraz jeden honorowy na dystansie 1963 metrów - to nawiązanie do daty zamordowania ostatniego żołnierza II konspiracji, sierżanta Józefa Franczaka ps. „Laluś”.


Stołecznej imprezie towarzyszyły pokazy filmów „Inka - zachowałam się jak trzeba” oraz „Kochankowie z lasu” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Wielkich Bębnów. Dodatkową atrakcją były pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz gry rodzinne.


Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znalazły się na koszulkach biegaczy.


Organizatorzy imprezy - Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki” podkreślają, że 6. edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. (PAP/KG)

Poleć znajomemu