Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 19 marca 2018

List Prezydenta z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej tajne nauczanie na UJ

 

                                                                Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości

                                                                       odsłonięcia tablicy upamiętniającej tajne nauczanie

                                                                      

Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego

                                                                       w Krakowie

 

Magnificencjo Panie Rektorze!

Panie i Panowie Profesorowie!

Czcigodni Weterani Tajnego Nauczania!

Drodzy Studenci i Uczniowie!

Szanowni Państwo!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim zgromadzonym na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej tajne nauczanie na Uniwersytecie Jagiellońskim podczas okupacji niemieckiej. W tej wyjątkowej chwili łączę się z Państwem, pochylając głowę na znak czci i szacunku dla wykładowców, studentów i organizatorów prac podziemnej wszechnicy krakowskiej. Jest dla mnie wielką radością i powodem do dumy, że społeczność mojej Alma Mater pielęgnuje pamięć o zasługach, jakie nasi poprzednicy położyli w walce o niepodległość Ojczyzny, walce, którą nasz naród prowadził nie tylko zbrojnie, ale też myślą i słowem.

 

W śmiertelnych zmaganiach, toczonych z okupantem niemieckim, wolna nauka i studia, kontynuowane w warunkach konspiracji, miały znaczenie równie doniosłe, co działania bojowe. Były czynną obroną przeciw działaniom hitlerowskiej III Rzeszy, która chciała zmienić nas, Polaków, w naród niewolników, pozbawiony wykształconych elit. Pomimo masowego terroru i eksterminacji inteligencji, zwłaszcza prześladowań kadry akademickiej, które tutaj, w Krakowie, rozpoczęły się już w listopadzie 1939 roku, ludzie nauki i kultury nie wahali się podjąć tego wyzwania. Zbudowali tajne struktury, w których pracy uczestniczyło około tysiąca osób.

 

Historia podziemnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który nigdy nie został zdekonspirowany przez władze Generalnego Gubernatorstwa, zasługuje na pamięć potomnych. Jest to ważny rozdział chwalebnych dziejów narodu polskiego – naszych heroicznych zmagań ze zbrodniczym najeźdźcą. Dlatego szczególnie cieszę się, że zostaje ona przypomniana i upamiętniona właśnie teraz, kiedy świętujemy stulecie odzyskania niepodległości. Uważam bowiem, że jubileusz odrodzenia suwerennego państwa polskiego powinien stać się okazją do uczczenia wszystkich bohaterów Rzeczypospolitej: tych, którzy o nią walczyli, i tych, którzy budowali jej siłę swoją myślą i pracą. W tym narodowym panteonie twórcy i studenci tajnego nauczania akademickiego w Krakowie zajmują ważne miejsce.

 

Raz jeszcze wyrażając głęboką cześć dla ich odwagi, niezłomności i patriotyzmu, życzę nam wszystkim, współczesnym Polakom, abyśmy w swoich codziennych wysiłkach zawodowych, działalności społecznej i publicznej czerpali inspirację z tego wspaniałego przykładu wolności i miłości Ojczyzny, jaki dali nam bohaterowie podziemnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu