przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 3 kwietnia 2018

List Prezydenta z okazji wręczenia nagrody im. M. Nowakowskiego

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości wręczenia
Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego
w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie

 

 

 

Szanowni Państwo!


Cieszę się, że już po raz drugi wręczana jest Nagroda Literacka imienia Marka Nowakowskiego. Dziękuję wszystkim, dzięki którym ta wartościowa inicjatywa mogła zaistnieć i – mam nadzieję – na trwałe zagościć na mapie wydarzeń kulturalnych w naszym kraju.

 

Marek Nowakowski był pisarzem wyjątkowym. Był świadkiem historii, wielkich dziejowych zwrotów, które jednak spostrzegał zawsze przez pryzmat ludzkich losów, tych nieraz małych i zwyczajnych. Miał świadomość, że za każdym, choćby najbardziej doniosłym i znaczącym wydarzeniem stoi człowiek ze swoimi doświadczeniami, talentami i wizją, ale także ze swoimi słabościami, wątpliwościami i lękiem. Patrzył na losy Polski i swojej ukochanej Warszawy, obserwując ludzi, których zawsze darzył wielkim zainteresowaniem, bez względu na to, kim byli, jakie sprawowali funkcje i jakie prowadzili życie. W swoich książkach pisał o tym, jak pośród szarej codzienności rodziły się wielkie nadzieje i jak proste życiowe zmagania składały się na losy naszej Ojczyzny.

 

Zobacz także: Prof. Andrzej Waśko na gali wręczenia nagrody im. Marka Nowakowskiego Ten rodzaj spostrzegania, ta wyjątkowa wrażliwość, ta ciekawość ludzi jest dziś szczególnie ważna i cenna. Obchodzimy w tym roku stulecie odzyskania niepodległości.  Wspominamy wielkie postacie, bohaterów i ojców II Rzeczypospolitej, ale chcemy też wspominać miejsca i ludzi, którzy Polskę przez całe ostatnie stulecie budowali, którzy tworzyli jej kolejne odsłony i którzy poprzez swoją codzienność wypełniali ją życiem i treścią. Chcemy pokazać, że – jak pięknie ujmuje to motto Nagrody – nie jesteśmy znikąd, że jesteśmy spadkobiercami naszych przodków, że jesteśmy kolejnym pokoleniem, które tę ziemię, naszą Ojczyznę, otrzymało w spadku, że każde miejsce, choćby najbardziej odległe i zapomniane, ma swoją historię i składa się na rzeczywistość, której na imię Polska. W literackim świecie Marka Nowakowskiego każdy mógł poczuć się ważny i wartościowy. To wielka szkoła literatury, ale także wielka szkoła życia. Wszyscy powinniśmy życzyć sobie takiej wrażliwości i takiego myślenia o drugim człowieku, o społeczeństwie, o państwie, o Rzeczypospolitej.

 

Dlatego tak wielką wartość ma wręczana dziś Nagroda. To z pewnością wielkie wyróżnienie i dowód uznania dla literackiego warsztatu, ale także podkreślenie tego szczególnego zmysłu, jakim wyróżniał się Marek Nowakowski. Oby takich autorów było w polskiej literaturze jak najwięcej, a sama Nagroda miała przed sobą jeszcze wiele udanych edycji. Gratuluję serdecznie tegorocznemu laureatowi. Niech to wyjątkowe literackie osiągnięcie będzie inspiracją do dalszej twórczej pracy i otworzy nowe pisarskie perspektywy. Wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości serdecznie pozdrawiam.

 


Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List odczytał prof. Andrzej Waśko, Doradca Prezydenta RP.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.