przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 9 kwietnia 2018

List Prezydenta RP z okazji 100-lecia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

Słowa Prezydenta skierowane do uczestników uroczystości odczytała minister Halina Szymańska

Organizatorzy i Uczestnicy

Gali Jubileuszowej z okazji

100-lecia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

 

 

 

Szanowny Panie Dyrektorze!

Szanowni Państwo!

 

Obchodzony przez Państwa jubileusz ma symboliczny wymiar. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny jest rówieśnikiem odrodzonej Rzeczypospolitej. Decyzja o utworzeniu tej ważnej instytucji zapadła już w pierwszych dniach po odzyskaniu niepodległości: 21 listopada 1918 roku. To szczególny powód do dumy, mało bowiem jest w Polsce placówek, które mogą się pochlubić równie bogatą, nieprzerwaną tradycją, ściśle związaną z losami naszego narodu. 

 

Powołanie Państwa Zakładu było istotnym krokiem w budowaniu instytucji suwerennego państwa, a zarazem pilną koniecznością w zmaganiach o zdrowie i życie jego obywateli. Pierwsze chwile niepodległości kojarzą się dzisiaj przede wszystkim z powszechnie odczuwaną radością i wzruszeniem, lecz trzeba też pamiętać, jak wielkie były wówczas problemy dnia codziennego. Po długiej, wyniszczającej wojnie, w warunkach ciężkich niedoborów w polskim społeczeństwie szerzyły się groźne epidemie. Pracownicy nowo utworzonego Zakładu stawili czoła temu wyzwaniu z ogromną ofiarnością, zaangażowaniem i profesjonalizmem. Od samego początku przez całe sto lat pozostaje to niezmienną cechą jego działalności.

 

Dziś Państwowy Zakład Higieny nadal czuwa nad zdrowiem Polaków, wykonując szereg doniosłych zadań. Państwa praca służy zapobieganiu chorobom zakaźnym i zakażeniom, monitorowaniu zagrożeń, profilaktyce i promocji zdrowia, kształceniu specjalistów oraz wielu innym ważnym społecznie celom. Już we wczesnych latach istnienia PZH zyskał wysoką renomę nie tylko w Rzeczypospolitej, lecz i za granicą – wytwarzane tu
szczepionki rekomendowane były przez organizacje międzynarodowe do szerokiego stosowania także w innych krajach. Pochodząca stąd insulina, w Polsce nigdzie indziej nieprodukowana, uratowała życie wielu rodakom. W gronie osób związanych z Zakładem znaleźli się wybitni badacze i lekarze, których nazwiska rozsławiły naszą Ojczyznę w świecie, jak dr Ludwik Hirszfeld – twórca polskiej szkoły immunologicznej czy dr Kazimierz Funk – twórca nauki o witaminach. Są Państwo kontynuatorami tych znakomitych dokonań. Jestem pełen uznania dla wykonywanej z poświęceniem Państwa misji, stale skoncentrowanej wokół wielkiej wartości, jaką jest zdrowie polskiego społeczeństwa.

 

Z okazji wspaniałego jubileuszu – tak pięknie wpisującego się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę – składam Państwu serdeczne gratulacje. W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję za Państwa starania na rzecz dobra publicznego, za budzącą ogromny szacunek humanitarną służbę. Wszystkim pracownikom Instytutu życzę kolejnych świetnych osiągnięć, spełnienia zamierzeń i wszelkiej pomyślności. Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.