przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 1 maja 2018

List Prezydenta do uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

 

Uczestnicy i Organizatorzy

Ogólnopolskiej Pielgrzymki

Robotników i Pracodawców

do Sanktuarium Świętego Józefa

w Kaliszu

 

 

Ekscelencjo, Księże Biskupie!

Szanowny Panie Przewodniczący!

Szanowni Państwo!

 

Cieszę się, że dziś, 1 maja, w Kaliszu, w Sanktuarium Świętego Józefa gromadzą się razem ludzie pracy i pracodawcy. To ważne wydarzenie, które służy zarówno budowaniu wspólnoty, jak i refleksji nad wartością, jaką jest ludzka praca. Mówił o tym wielokrotnie nasz wielki rodak, papież Jan Paweł II, podkreślając społeczne znaczenie pracy i upominając się o godność ludzi pracy. W czasach, w których próbowano przeciwstawić i skłócić ze sobą pracodawców z pracownikami, przypominał, że praca jest wspólnym dobrem i wspólną odpowiedzialnością.

 

Dzisiejsza, kolejna już wspólna pielgrzymka ludzi pracy i pracodawców jest właśnie świadectwem tak potrzebnej jakości w relacjach między pracodawcami i pracownikami. To niezwykle cenna inicjatywa, która pokazuje, że zamiast tego, co dzieli, można i trzeba szukać tego, co łączy, że konflikt należy i warto zastąpić bliskością. Aby tak się stało, potrzebne są jednak wspólne wartości, wspólna wizja i wspólny cel.

 

W tym roku obchodzimy wielki narodowy jubileusz: stulecie odzyskania niepodległości. Wspominamy powrót Polski na mapę Europy, ale także wielkie plany i sukcesy budowniczych II Rzeczypospolitej. Podstawą ich myślenia i działania było pragnienie, by Polska była krajem nowoczesnym, bogatym i silnym, bo tylko w takim kraju można czuć się bezpiecznie, cieszyć się owocami swojej pracy i patrzeć z nadzieją w przyszłość. To pragnienie i ten duch przyświecały polskim przedsiębiorcom, inżynierom i robotnikom. Wielu z nich zdobywało swoje doświadczenia jeszcze pod zaborami, ale z myślą o wolnej Polsce. Ta nadzieja dawała im siłę do pracy, do pracy u podstaw, do pracy organicznej, której idea zrodziła się tu, w Wielkopolsce.

 

Wspominając dokonania tamtych czasów, poszukujmy w sobie tej siły, tego ducha i poczucia wspólnoty. Dziś jest ku temu wielka historyczna szansa. Wyzwólmy wspólnie nasz potencjał. Wykorzystajmy dla wspólnego dobra naszą pracowitość, kreatywność i umiejętności. Pielęgnujmy w sobie ducha solidarności, który kiedyś połączył nas, Polaków, w walce o wolność.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników pielgrzymki robotników i pracodawców. Niech to spotkanie będzie inspiracją do dialogu i zachętą do pracy dla dobra i pomyślności naszej Ojczyzny.

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List, w imieniu Prezydenta RP, odczytał minister w KPRP Andrzej Dera

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.