przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 10 maja 2018

List Prezydenta na uroczystości wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

List Prezydenta RP odczytał minister Wojciech Kolrski

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia

Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

na Zamku Królewskim w Warszawie

 

 

Szanowni Laureaci!

Szanowni Członkowie Wysokiej Kapituły!

Panie i Panowie!

 

Już po raz szesnasty wręczana jest dziś Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej”. Otrzymują ją osoby i instytucje, które angażują się w upamiętnianie polskich dziejów i losów Polaków w latach niemieckiej okupacji i komunistycznego reżimu. Tegoroczna gala ma wyjątkowy charakter, odbywa się bowiem w roku narodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Podczas jubileuszowych uroczystości wspominamy rodaków, dzięki którym Polska po stu dwudziestu trzech latach niewoli powróciła na mapę Europy, ale także tych wszystkich, którzy przez ostatnie sto lat budowali Polskę i którzy o jej wolność walczyli – najpierw w wojnie polsko-bolszewickiej, potem na frontach II wojny światowej, w końcu przeciwko komunistycznemu zniewoleniu. Trzeba o tym pamiętać, świętując dawne i obecne sukcesy, bo są one okupione cierpieniem oraz krwią milionów Polaków. To właśnie pamięć o sprawach bolesnych, o poświęceniu i ofiarach jest ideą, która przyświecała twórcom wręczanej dziś Nagrody. Zobacz także: Minister Wojciech Kolarski na uroczystości wręczenia Nagród IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”

 

Do zaszczytnego grona Kustoszy Pamięci Narodowej dołączają kolejne znakomite osoby i organizacje, a różnorodność ich działań pokazuje, jak wiele jest sposobów, by dbać o narodową pamięć. W jakimś wymiarze każdy z nas może być kustoszem tej pamięci – choćby w swojej rodzinie czy w najbliższym otoczeniu. Jesteśmy to winni naszym przodkom, dzięki którym cieszymy się dziś wolnością. Są jednak osoby, które na ten tytuł zasługują w sposób wyjątkowy. Osoby, które ocaliły i przywróciły pamięć o ludziach wybitnych i o zdarzeniach szczególnie ważnych. To właśnie dzisiejsi laureaci.

 

Jest wśród nich Pan Bogusław Nizieński, żołnierz Armii Krajowej, sędzia, Rzecznik Interesu Publicznego, który z właściwą sobie rzetelnością i skrupulatnością badał sprawy szczególnie trudne, dotykając dramatu nadużytego zaufania w sferze publicznej – w przeświadczeniu, że fundamentem uczciwego państwa i zdrowego społeczeństwa może być jedynie prawda.

 

W gronie tegorocznych laureatów jest Pani Marlena Piekarska-Olszówka, która w podziemiach rodzinnej kamienicy dokonała przejmującego odkrycia, znajdując ślady pozostawione przez więzionych tam Żołnierzy Wyklętych. Wręczane dziś wyróżnienie jest dowodem uznania za to, że przyjęła na siebie – z pewnością niełatwe – zadanie upamiętnienia ofiar stalinowskich oprawców przetrzymywanych i katowanych w Willi Jasny Dom.

 

Pani Anna Rastawicka jest świadkiem życia i działalności kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ten wielki Polak, Prymas Tysiąclecia, w trudnych latach dodawał naszemu narodowi otuchy i wyznaczał jego duchowe drogi, a swoim nauczaniem i świadectwem starał się przeprowadzić
nasz kraj przez ciemną dolinę totalitarnego zniewolenia. Pamięć i wiedza o tym jest dzisiaj bezcenna, a kustoszem tej pamięci jest właśnie Pani Anna Rastawicka oraz Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

 

Obchodzący sześćdziesięciolecie istnienia Polski Teatr Ludowy we Lwowie ma wielkie zasługi dla krzewienia rodzimej kultury na dawnych ziemiach polskich na Wschodzie. Sięgając po klasyczny i współczesny repertuar, łączy z powodzeniem poczucie misji i wysoki poziom artystyczny. Jest źródłem pamięci o korzeniach i ambasadorem polskiej kultury, w której teatr zajmuje szczególne miejsce. Wreszcie Stowarzyszenie Huta Pieniacka, które przechowuje pamięć o wstrząsającej zbrodni, dokonanej przez ukraińskich żołnierzy i policjantów w służbie III Rzeszy Niemieckiej oraz ukraińskich nacjonalistów. Działalność Stowarzyszenia pokazuje, że prawdziwe pojednanie to również pamięć o trudnych sprawach, to stanięcie w prawdzie i wspólna refleksja nad tym, co się stało, to wreszcie mocne postanowienie, by do podobnej tragedii nigdy więcej nie dopuścić.

 

Gratuluję serdecznie wszystkim Laureatom. Chylę czoła przed Państwa poświęceniem dla sprawy pamięci narodowej. To ona określa naszą tożsamość, buduje naszą jedność i pozwala nam kształtować naszą przyszłość. Dziękuję serdecznie Organizatorom i Wysokiej Kapitule,
a wszystkim Państwu życzę, byśmy w roku wielkiego narodowego jubileuszu odkrywali wciąż na nowo to, co nas łączy i co sprawia, że możemy być dumni ze swojej tradycji i swojej historii.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.