Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 maja 2018

Życzenia Prezydenta RP dla Jana Englerta

Szanowny Panie Profesorze!

 

Z okazji 75. rocznicy Pana urodzin proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia.

 

Pański dorobek teatralny i filmowy, udział w spektaklach Teatru Telewizji, a także w niezliczonych słuchowiskach radiowych budzi podziw. To niezwykle bogate dokonania, które od przeszło półwiecza dostarczają artystycznych przeżyć kolejnym pokoleniom. Pana aktorskie możliwości mogliśmy podziwiać zarówno w utworach tradycyjnych, jak i w repertuarze współczesnym. Doskonale łączy Pan bowiem klasyczne przygotowanie warsztatowe ze sceniczną inwencją, traktując każdą rolę jako ważną opowieść o świecie. Na deskach stołecznych teatrów: Współczesnego i Polskiego stworzył Pan szereg znakomitych kreacji, które cieszyły się dużym aplauzem publiczności oraz uznaniem krytyków. Spośród licznych Pańskich ról wiele związanych było z interpretacją wybitnych dzieł literatury polskiej – utworów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Tadeusza Różewicza. Jako aktor, reżyser, a od kilkunastu lat również dyrektor warszawskiego Teatru Narodowego pielęgnuje Pan i pomnaża wspaniałe dziedzictwo swoich poprzedników, tworząc miejsce, w którym tradycja spotyka się z nowatorstwem.

 

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości chciałbym również przypomnieć grane przez Pana postacie w filmach opowiadających o tak ważnych dla naszej historii i tożsamości wydarzeniach – w obrazach „Kanał”, „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” czy „Katyń”. Na osobną wzmiankę zasługują też Pana role serialowe, spośród których koniecznie trzeba wymienić Pańskie zapadające w pamięć kreacje w filmach „Dom”, „Kolumbowie”
czy „Czas honoru”. W centrum Pana aktorskiej, ale i reżyserskiej działalności zawsze pozostaje człowiek – ukazywany na przestrzeni epok wraz z całą złożonością jego uczuć i doświadczeń.

 

Powiedział Pan kiedyś, że należy Pan do pokolenia artystów, którzy szukali swoich mistrzów. Niech wolno mi wyrazić głębokie przekonanie, że dzisiaj to Pan – Szanowny Jubilacie – jest mistrzem dla wielu młodych adeptów, przekazując im własne doświadczenie oraz wyjątkową znajomość sztuki aktorskiej.

 

Raz jeszcze proszę o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń i gratulacji.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii. Plurimos annos!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu